Dodano: 4 października 2024 12:11
Nowe, wodorowe autobusy są już w Wałbrzychu. Pasażerowie skorzystają z nich dopiero za kilka miesięcy
Do Wałbrzycha dotarło 14 z 20 zamówionych przez miasto autobusów. Pasażerowie skorzystają z nich jednak dopiero za kilka miesięcy. Najpewniej, w marcu przyszłego roku, choć niewykluczone, że na pierwszych trasach autobusy pojawią się w lutym. Zasilane wodorem pojazdy nie wyjadą także na wszystkie trasy.
Wodorowe autobusy – nowa jakość transportu
Podczas konferencji prasowej, prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej, podkreślił, że pojazdy te są elektryczne, a ich napęd oparty na wodorze sprawia, że są w pełni bezemisyjne, emitując jedynie parę wodną.
– Autobusy nie emitują żadnych szkodliwych substancji, dzięki ogniwom paliwowym, które generują energię elektryczną na bieżąco – mówił prezydent.
Autobusy wyprodukował Solaris. Pojazdy, które przeszły już odpowiednie testy i zostały zatankowane wodorem, są gotowe do jazdy, choć oficjalny start ich pracy na liniach miejskich planowany jest dopiero wiosną przyszłego roku.
Szkolenie i nowe zatrudnienia
Nowością dla Wałbrzycha będzie nie tylko flota wodorowa, ale również nowa organizacja transportu publicznego. Rolę operatora komunikacji przejmie częściowo Miejski Zakład Usług Komunalnych, który zatrudnia już nowych kierowców. Zatrudnienie znajdzie docelowo około 60 kierowców, którzy będą obsługiwać 20 autobusów wodorowych. Proces rekrutacji trwa od września, a aplikacje spływają nie tylko z Wałbrzycha, ale także spoza miasta.
Kolejnym krokiem będzie zatrudnienie kadry technicznej do obsługi pojazdów. Już teraz trwają rozmowy kwalifikacyjne z mechanikami i elektronikami, odpowiedzialnymi za bieżące naprawy. W przypadku poważniejszych usterek, autobusy będą naprawiane w specjalistycznym warsztacie w Bolechowie, gdzie wyprodukowano pojazdy.
Wyzwania techniczne i przyszłe plany
Autobusy wodorowe, choć ekologiczne, mają swoje ograniczenia. Ze względu na ich wysokość (3,30 m), nie będą mogły kursować na wszystkich trasach. Tu mowa między innymi o wiadukcie na Kuźnicach, który uniemożliwia przejazd tym pojazdom. Nie będą one także obsługiwać tras wymagających autobusów przegubowych, które są w stanie przewieźć większą liczbę pasażerów.
Mimo to, autobusy będą kursować na kluczowych liniach miejskich, takich jak 5 czy 18.
Cena wodoru i przyszłość transportu w Wałbrzychu
Kwestia ceny wodoru wciąż pozostaje otwarta. Jak poinformowano podczas konferencji prasowej, cena tego paliwa będzie wynikiem przetargu, który wkrótce zostanie ogłoszony przez Zarząd Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta oraz MZUK. Aktualnie cena wodoru w Polsce wynosi około 69 zł za kilogram, ale ostateczne koszty w Wałbrzychu zostaną ustalone po zakończeniu postępowania przetargowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także
- Wesołych Świąt Wielkanocnych życzy Redakcja
- Wielkanocne życzenia od Sylwia Bielawska Posłanka na Sejm RP
- Jak zwiększyć elastyczność produkcji? Rola systemów IT
- Ruszyła akcja „Bezpieczne Święta Wielkanocne”
- Życzenia świąteczne Aleksandra Leo Posłanka na Sejm RP
- Dłuższy weekend z Kolejami Dolnośląskimi. Dolnośląski Bilet Weekendowy ważny także w święta wielkanocne
Najczęściej czytane
Zagórze Śląskie. Duże zmiany dla kierowców wokół Jeziora Bystrzyckiego
Wałbrzych. Odnaleziono ciało poszukiwanego od kilku miesięcy mężczyzny
48-latka straciła prawo jazdy. Zadziałała Krajowa Mapa Zagrożeń
Wałbrzych. 2,5 tysiąca złotych mandatu dla 40-latka na hulajnodze. Mężczyzna wydmuchał 0,87 promila
79-latek potrącił pieszą na przejściu. Nie zauważył, że kogokolwiek potrącił (film)