Dodano: 28 października 2019 16:52

Nowe miejsca pracy w Toyocie. Koncern rozbuduje fabryki w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach. To efekt Brexitu?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Koncern Toyota zdecydował o wybudowaniu w dwóch fabrykach w Polsce, w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach, dwóch nowych linii produkcyjnych. Projekt ma pochłonąć blisko 600 milionów złotych. Tylko w Wałbrzychu pojawi się co najmniej kilkadziesiąt nowych miejsc pracy – czytamy w oficjalnym komunikacje.

Rozwój koncern tłumaczy rosnącym zainteresowaniem na napędy w pełni elektryczne. Jak informuje jednak Gazeta Wyborcza, gigant miał początkowo zainwestować w Wielkiej Brytanii. Plany jednak, w związku z Brexitem i niepewną przyszłością dotyczącą zasad wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, koncern zmienił decyzję.

W Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach mają powstać nowe linie, na których produkowane będą przekładnie elektryczne i silniki benzynowe nowej generacji. Po ich połączeniu powstaje napęd hybrydowy, który będzie montowany w najnowszej, czwartej generacji Toyoty Yaris, której premierę zaplanowano w przyszłym roku.

REKLAMA

W związku z coraz większą popularnością modeli hybrydowych w Europie, ponad połowa sprzedawanych modeli Toyoty to są modele hybrydowe, w Wałbrzychu będziemy podwajać liczbę produkowanych przekładni hybrydowych, a także silników współpracujących z nimi o pojemności 1,5 litra. Ta produkcja zostanie podwojona i w 2021 – 2022 roku po kolei otwierać będziemy te nowe projekty – mówi Grzegorz Górski, manager General Affairs wałbrzyskiej fabryki Toyoty.

Nowa inwestycja w Wałbrzychu oznacza rozbudowę hal obróbki i montażu silników. Powiększona ma być także hala odlewni. Całość inwestycji ma być zakończona do 2022 roku.

W przyszłym roku rozpocznie się rekrutacja co najmniej kilkudziesięciu nowych pracowników do fabryki w Wałbrzychu. Dzięki wszystkim projektom związanym z technologią hybrydową wartym łącznie dwa miliardy złotych, poziom inwestycji w obu zakładach Toyota Motor Manufacturing Poland wzrośnie do ponad 5,5 miliardów złotych, a zatrudnienie do blisko 3 tysięcy osób.

Hala hybryd w fabryce Toyoty w Wałbrzychu. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Hala hybryd w fabryce Toyoty w Wałbrzychu. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Hala hybryd w fabryce Toyoty w Wałbrzychu. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także