Dodano: 27 września 2021 12:38

Nowe Miasto – ogromne utrudnienia przy I LO. Dramat z parkowaniem

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Ponad rok trwał będzie remont ulicy Staszica w zabytkowej dzielnicy Nowe Miasto w Wałbrzychu. Inwestycja, finansowana w ramach umowy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju pochłonie niemal 7 milionów złotych i obejmowała będzie ulicę Staszica, część ulic Paderewskiego i Kubeckiego oraz plac Powstańców Warszawy.

Odkładaliśmy to jak długo się dało, ale w końcu trzeba to zrobić. Ta część miasta nie była remontowana od przedwojny – powiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. – To jest ogromny zakres, ale to nie było robione przez 70 lat. Wszystkie instalacje podziemne w dużym stopniu są już albo zrobione, albo w trakcie budowy będą wykonywane. Znaczna część dzielnicy Nowe Miasto zyska zupełnie nowy wygląd, zupełnie nową jakość życia. – powiedział w rozmowie z naszym reporterem Prezydent Roman Szełemej

Remont gęsto zabudowanej wielopiętrowymi kamienicami części miasta to nachodzący chaos komunikacyjny. W pociętym wąskimi uliczkami, pozbawionym niemal parkingów Nowym Mieście kilkudziesięciu lokatorów na wiele miesięcy zostanie pozbawionych możliwości zaparkowania samochodu. Jak mówi prezydent Wałbrzycha kierowcom zostanie udostępniony bezpłatnie oddalony o kilkaset metrów parking przy hali lekkoatletycznej Górnika Wałbrzych

REKLAMA

– Dzielnica Nowe Miasto budowana w latach XX ubiegłego wieku nie była przewidziana dla takiej liczby samochodów. Pamiętajmy, że cała dzielnica jest objęta ścisłą ochroną konserwatorską i urbanistyczną. Nie da się przesunąć kamienic. Są przepisy jeśli chodzi o szerokość chodników i tak dalej. 

Nowe miasto to jedna z najpiękniejszych dzielnic Wałbrzycha. Wybudowana w latach XX ubiegłego wieku jest podręcznikowym przykładem modernizmu. Przed wojną była reprezentacyjną dzielnicą miasta. Po 1945 roku zapomniana, zasiedlona przez górników ściągniętych do Wałbrzycha z Francji i Grecji stopniowo traciła na znaczeniu. Dzięki kolejnym remontom od kilku lat przywraca się jej dawny blask.

Fot. źródło: Urząd Miasta Wałbrzych

Nowo wybudowana kamienica przy ulicy Staszica na Nowym Mieście. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Nowo wybudowana kamienica przy ulicy Staszica na Nowym Mieście. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Nowo wybudowana kamienica przy ulicy Staszica na Nowym Mieście. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. źródło: Urząd MIasta Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także