Dodano: 23 grudnia 2019 12:07

Nowe ekspresówki nie wcześniej niż za 10 lat

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


2 miliardy złotych zarezerwowano w budżecie Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad na realizację  tzw Sudeckiego ygreka, czyli budowę dróg ekspresowych S5 i S8, które mają połączyć Wrocław z południem regionu – Karkonoszami oraz Kotliną Kłodzką.

O planach budowy dróg szybkiego ruchu w regionie wałbrzyskim rozmawiano w piątek w Marcinowicach koło Świdnicy. Kilkunastu samorządowców wzięło udział w zorganizowanych tam spotkaniu, na którym przedstawiono aktualny stan prac nad zaproponowanym we wrześniu ubiegłego roku rozwiązaniem komunikacyjnym.  Lidia Markowska – dyrektor wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła tzw mapę drogową inwestycji, czyli pierwszy harmonogram prac:

– Przyszły rok, to będzie bardzo ważna data, bo będziemy występować o decyzję środowiskową dla drogi ekspresowej S8 – powiedziała w rozmowie z Dziennikiem dyrektor Lidia Markowska, – decyzję od Wrocławia do Kłodzka i odbierzemy studium korytarzowe dla autostrady A4 i drogi ekspresowej S5, która ma połączyć S8 we Wrocławiu z S3 pod Wałbrzychem. To bardzo ważny moment, a potem kolejne lata przygotowań i decyzji, które będą musiały już na szczeblu resortu być podejmowane. 

REKLAMA

Jak podkreślają drogowcy, budowa „sudeckich esek” nie będzie przeszkodą dla rozbudowy zatłoczonej autostrady A4, o którą od lat apelują kierowcy.

– Prace nad A4 są ściśle związane [z drogami ekspresowymi, przyp. red.] i robi je to samo biuro projektowe co robi plany projektowe drogi ekspresowej S5. Żeby nie było dublowania dróg czy właśnie zbyt bliskiego sąsiedztwa dróg równoległych. Korytarze A4 absolutnie nie są zaniechane, to jest bardzo ważne przedsięwzięcie. W  połowie przyszłego roku otrzymamy etap finalny tych projektów czyli studium korytarzowe, które pokaże możliwe przyszłe korytarze autostrady A4.\

Prace przygotowawcze to dopiero początek inwestycji, którą przewidziano na niemal dekadę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze samochody pojadą sudeckimi ekspresówkami nie wcześniej niż za 8 lat.

Źródło: fot. użyczona / Michał Dworczyk

Źródło: fot. użyczona / Michał Dworczyk

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także