Nowa wystawa w Twierdzy Kłodzko. Będzie kosztować majątek

6 marca 2024 07:17. Twierdza Kłodzko. Fot. Daniel Jakubowski / Twierdza Kłodzko

Tematy: 


Twierdza Kłodzko wyda 270 tysięcy złotych na kontynuację wystawy poświęconej drugowojennym losom fortyfikacji. Pierwsza część, poświęcona działalności fabryki AEG w Twierdzy, cieszyła się ogromną popularnością.

– To były też takie tematy, które – myślę, że można tak powiedzieć – były lżejsze, ponieważ temat związany z fabryką AEG i pracownikami przymusowymi był momentami nawet wesoły. Polacy, wydając pismo satyryczne, trochę ,,grali na nosie” Niemcom, co było swoistym ewenementem. Jednak temat jeńców wojennych jest już bardzo poważny – – mówi Daniel Jakubowski, dyrektor kłodzkiej twierdzy.

Druga część wystawy, na którą uzyskano dotacje ministerialne, ma dotyczyć więźniów i jeńców wojennych, którzy pracowali, żyli, a często również umierali w kłodzkiej twierdzy.

REKLAMA

– Temat jeńców wojennych jest bardzo poważny i niestety często ludzie, którzy trafiali do twierdzy, stąd już nie wychodzili żywi – dodaje Jakubowski.

Warto dodać, że przy okazji przyznawania grantów na wystawę przygotowywane są również prace remontowe, umożliwiające udostępnienie kolejnych części twierdzy kłodzkiej. Jest co robić, ponieważ obiekt zajmuje aż 32 hektary powierzchni i składa się z setek pomieszczeń, z których duża część nie jest jeszcze dostępna dla zwiedzających.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 6 marca 2024 07:17
`