Dodano: 19 listopada 2024 16:17
Nowa Ruda już nie jest smogową stolicą Polski
Tematy: dolnośląski alarm smogowy krzysztof smolnicki mobilne płuca nowa ruda
Nowa Ruda już nie jest smogową stolicą Polski, przynajmniej nie we wszystkich kategoriach – to informacja, która z pewnością ucieszy mieszkańców miasteczka. Powietrze w mieście wciąż nie jest jednak doskonałe. To, czym oddychają mieszkańcy, mają pokazać smogowe płuca, jakie pod koniec ubiegłego tygodnia stanęły na Rynku tej miejscowości.
Po długich latach niechlubnego liderowania w rankingu miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce, Nowa Ruda spadła nie tylko z pierwszego miejsca, ale w ogóle z podium tego rankingu. Nie zmienia to jednak faktu, że do doskonałości wciąż daleko.
– Od wielu lat jest to stolica smogu, chociaż jakość powietrza się poprawia i nie we wszystkich kategoriach jest to już najgorsze miejsce według oficjalnych stacji w naszym województwie, ale też w Polsce. Jakość powietrza w ciągu ostatnich czterech-pięciu lat poprawiła się czterokrotnie. W Nowej Rudzie benzo[a]piren był przekroczony 16-krotnie, teraz jest tylko albo aż czterokrotnie. Na pewno jest jeszcze sporo do zrobienia – mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
– Powietrze jest zanieczyszczone, ciężko się oddycha i właściwie taki stan utrzymuje się przez większość roku. Smog jest dosyć duży, jest dużo dymu, przede wszystkim spaliny z kominów. Tragicznie, okropnie – gdy tylko wyjedzie się z tej naszej kotliny, czuć ogromną różnicę, to naprawdę nieprawdopodobne. Chcemy nie musieć się wyprowadzać, by móc korzystać ze świeżego powietrza. Chcemy móc żyć tutaj – dodają młodzi mieszkańcy Nowej Rudy, którzy przy okazji postawienia przez Alarm Smogowy wielkich płuc zorganizowali na Rynku Nowej Rudy happening, domagając się podjęcia zdecydowanych działań mających poprawić jakość powietrza.
Smogowe Płuca Dolnego Śląska to już czwarta edycja programu realizowanego przez Dolnośląski Alarm Smogowy. W tym roku instalacje staną choćby w Żmigrodzie czy we Wrocławiu.

Zobacz także
- Nowe zasady Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego. Niby łatwiej, ale pułapek nie brakuje
- Wałbrzych. Radni i parlamentarzyści PiS chcą odpowiedzi w sprawie Centrum Integracji Cudzoziemców
- Rozpoczyna się rewitalizacja linii kolejowej do Stronia Śląskiego. Zadanie wykonują dwie firmy
- Dzień Świadomości Autyzmu – wsparcie dla rodzin i opiekunów na co dzień
- Rozpoczęły się utrudnienia na wjeździe do Głuszycy. Ruszyła budowa chodnika
- Wałbrzych. Uwag kierowcy – niebezpieczna studzienka na Orkana
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Niemal cała dzielnica zniknie z mapy miasta
W najbliższy weekend w Szczawnie-Zdroju odbędzie się Festiwal Roślin
Wałbrzych szuka wodoru do autobusów. Tymczasem rząd rezygnuje z wydatków na rozwój tej technologii
Jastrzębia Perć w Głuszycy zniszczona przez wandali. Poszukiwani świadkowie
Dobra wiadomość dla turystów. Wieża na Chełmcu znów czynna i bezpłatna