Dodano: 29 września 2017 11:30

Nowa atrakcja w Książu. Do zwiedzania udostępniono kilka z 16 szybów windowych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zamek Książ wzbogacił się o nową, dość nietypową atrakcję turystyczną. Od kilku dni turyści mogą oglądać trzy z szesnastu istniejących w zamku szybów windowych. Szyby są otwarte i oszklone. Wewnątrz widać zachowane części mechaniczne urządzeń wyciągowych.

Pierwsze windy kuchenne w zamku pojawiły się już w XVIII wieku. Następnie, podczas wielkiej przebudowy Książa dobudowano windę osobową. To jednak II okres II wojny światowej i dostosowywanie obiektu na potrzeby kwatery Adolfa Hitlera „naszpikował” Książ szybami windowymi, które łączyły nie tylko kolejne poziomy zamku, ale sięgały głęboko w do podnóża zamku, 50 metrów pod dziedziniec honorowy, gdzie wykute zostały podziemne korytarze. Mówi Bogdan Rosicki z Zamku Książ:

W sumie wydrążono 16 szybów. Windy łączyły ze sobą korytarze na różnych poziomach, podziemia zamku z z samym budynkiem a niektóre docierały do apartamentów książęcych. Ta najbardziej luksusowa, wykończona palisandrem i szlachetnymi gatunkami drzew, poruszała się w sześciokątnym szybie z oknami.

REKLAMA

Dziś zaglądając w oświetlone, oszklone szyby windowe dowiadujemy się jak w połowie XX wieku wieku działały te powszechne dziś urządzenia – widzimy mechanizmy krańcowe, szerokie, dwuskrzydłowe drzwi wind.

W Zamku Książ, który odwiedziło w tym roku prawie 300 tysięcy turystów, działają obecnie tylko dwie windy, przeznaczone one są jednak wyłącznie dla obsługi. Jak powiedział w rozmowie z Dziennikiem Rafał Wiernicki – prezes Zamku Książ – w 2018 roku planowane jest uruchomienie windy dla turystów, łączącej Zamek z tarasami. To umożliwi turystom niepełnosprawnym oraz rodzinom z dziećmi w wózkach zwiedzanie, niedostępnych dziś dla nich z powodu dużej różnicy poziomów i sporej ilości schodów – tarasów zamkowych. Mówi Rafał Wiernicki:

Turysta oglądający szyb windowy w Zamku Książ. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Szyb windowy w Zamku Książ. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Element mechanizmu windowego jednego z dźwigów wyciągowych w Zamku Książ. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Szyb windowy w Zamku Książ. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także