Dodano: 27 kwietnia 2023 07:08

Noc palenia czarownic. Czesi zapraszają na huczne ogniska i zabawy

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Przed nami noc palenia czarownic. 30 kwietnia w Czechach nadejdzie czas na huczne ogniska i zabawy. Noc Palenia Czarownic, zwana również nocą Filipa i Jakuba, obchodzona jest w całym kraju, na placach, polach i wzgórzach, gdzie zapłoną wielkie ogniska. Czesi symbolicznie spalają na stosach czarownice, a te wyjątkowe ceremonie przyciągają tłumy mieszkańców oraz turystów.

W okolicach Wałbrzycha palenie stosów zaplanowano między innymi w ogrodzie klasztoru benedyktynów w Broumowie na placu zabaw, w Teplicach nad Metują, Jetrichowicach oraz w Bożanowie. Młodzi ludzie tańczą wokół ognisk, przeskakują przez żarzące się węgle i płomienie, a wieczory te często mają charakter swoistego „karnawału czarownic”. Czesi zapraszają wszystkich na te huczne, czarodziejskie zabawy.

Tradycja ta obchodzona jest również jako Noc Walpurgii w krajach niemieckojęzycznych i Skandynawii. Choć współcześnie palenie czarownic jest przede wszystkim zabawą i okazją do spotkań towarzyskich, w przeszłości wiązało się z ludowym wierzeniem w czarownice. Dzisiaj, oprócz tradycyjnych ognisk, związane z tym zwyczajem są również imprezy komercyjne, takie jak Jarmark Czarodziejów czy festiwal Czarotek.

REKLAMA

Noc Palenia Czarownic bywa czasem utożsamiana z gaelickim świętem Beltain oraz żydowskim świętem Lag ba-Omer, które również obchodzone są w tym okresie.

Palenie czarownic w gminie Rudnik w Karkonoszach. Fot. Anděla Vesel

Kobiety przebrane za czarownice w Janskich Łaźniach, u stóp ścieżki w chmurach. Fot. Milos Salek

Czeska noc palenia czarownic. Fot. wikipedia

Czeska noc palenia czarownic. Fot. wikipedia

Czeska noc palenia czarnownic. Fot użyczone / Irena Janáková, Morawy Środkowe / CzechTourism

Czeska noc palenia czarnownic. Fot użyczone / Irena Janáková, Morawy Środkowe / CzechTourism

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także