Niewielkie zainteresowanie Narodowym Spisem Powszechnym. Kary bardzo dotkliwe

5 sierpnia 2021 10:01. Ulica Słowackiego. fot. archiwalna Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Zaledwie 41 ze 110 tysięcy mieszkańców Wałbrzycha wzięło do dziś udział w Narodowym Spisie Powszechnym. To niewiele, a czasu na spisanie się jest coraz mniej. Za niewypełnienie tego obowiązku grożą dotkliwe kary

W tym roku ze względu na panującą pandemię rachmistrzowie rzadziej będą odwiedzać nas w domu. Ankietę wypełnić można przez internet, osobiście w Urzędzie Miasta lub skorzystać z uruchomionej specjalnie w tym celu linii telefonicznej:

– Oczywiście przez Internet jest najwygodniej. Jednak na osoby nie mające dostępu do sieci lub nieradzące sobie z formularzem on-line codziennie, w godzinach pracy Ratusza, czekają rachmistrzowie, którzy przeprowadzą wywiad osobiście. – wyjaśnia Edward Szewczak, rzecznik wałbrzyskiego Ratusza.

REKLAMA

Z uwagi na bardzo niską frekwencję miasto już za kilka dni miasto rozpocznie kampanię przypominającą o obowiązku wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Na miejskich bilbordach i city lightach pojawią się grafiki namawiające do wzięcia udziału w spisie, a urzędnicy planują uruchomić mobile punkty spisu powszechnego.

– Pojawią się one w najbardziej newralgicznych miejscach naszego miasta, tam, gdzie tych ludzi przemieszcza się najwięcej. Czyli na przykład bazar na Podzamczu czy też czy też pod zegarem na Piaskowej Górze, czy możliwe nawet, że przy wejściu na działki na Podzamczu. To są największe działki w Polsce, więc zakładamy, że działkowiec idąc w sobotę, niedzielę na działkę skorzysta z naszego punktu i będzie mógł się spisać – dodaje Szewczak

Narodowy spis powszechny trwa do 30 września. Jest obowiązkowy. Za niewypełnienie ankiety grozi kara 5 tysięcy złotych. Ma na celu zgromadzenie wyłącznie danych statystycznych dotyczących ludności, jej stanu i struktury wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych. Nie ma w nim pytań o zarobki, zdrowie czy status materialny.

 

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 sierpnia 2021 10:01
`