Dodano: 17 marca 2023 07:37

Niewielkie Stronie Śląskie szykuje się na najazd turystów. W najbliższych latach liczba gości może wzrosnąć nawet o 100 tysięcy rocznie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Niewielkie Stronie Śląskie czeka prawdziwy najazd turystów. Władze miasteczka szacują, że za cztery lata będzie ich nawet sto tysięcy rocznie więcej niż dotychczas. Miasto powoli przygotowuje się na taką ewentualność.

Za cztery lata ma być oddana druga trasa turystyczna Jaskini Niedźwiedziej, prowadząca do tak zwanej Sali Mastodonta. Według szacunków pozwoli przyjąć właśnie te 100 tysięcy turystów. Warto dodać, że dziś przepustowość jaskini jest ograniczona do 85 tysięcy osób rocznie. Chętnych jest jednak dużo, więcej. I to właśnie na popularności położonej po sąsiedzku jaskini chce skorzystać Stronie Śląskie

– Tak, no oczywiście cała infrastruktura drogowa, dojazd do nas, to są inne kwestie, które powinny być wcześniej i przez inne instytucje rozwiązane. Natomiast jesteśmy przygotowani na taką rzeszę turystów – mówi Dariusz Chromiec, burmistrz Stronia Śląskiego

REKLAMA

Rozwój ruchu turystycznego to także szansa dla drobnych przedsiębiorców. Region Śnieżnika, w którym położone jest Stronie Śląskie to region utrzymujący się niemal wyłącznie z turystyki.

Jeżeli planujemy, że przyjedzie do nas ponad sto tysięcy osób więcej, to musimy jakoś ich zagospodarować. Więc i branża gastronomiczna, i branża związana z wynajęciem pokoi, usługami będzie, myślę, też odpowiednio wykorzystana i będzie to też taki impuls i bodziec do tego, aby rozwijać tą działalność turystyczną w gminie.

Budowa nowej trasy turystycznej w Jaskini Niedźwiedziej rozpoczęła się wczoraj. Potrwać ma około 4 lat. Powstać ma około półtora kilometrowa, rozciągnięta na kilku poziomach trasa prowadząca do Sali Mastodonta – odkrytej w 2012 roku, największej znanej do dziś komory w polskich górach.

Stronie Śląskie. Fot. fb / Gmina Stronie Śląskie

Fot. screen YT

Fot. screen YT

Fot. screen YT

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także