Dodano: 10 marca 2023 07:38

Niewielki skwer, oświetlenie boiska i plac zabaw. Prawie pół miliona złotych dla trzech gmin

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Niewielki skwer między kamienicami w Jedlinie-Zdroju, oświetlenie boiska miejskiego w Głuszycy i plac zabaw Jugowicach – na te trzy zadania zostanie wydanych prawie pół miliona złotych, jakie gminy otrzymały z Unii Europejskiej.

Każda z gmin dostanie na swoje zadania po 140 tysięcy złotych. Niby niedużo, ale dla tak niewielkich miejscowości to znacząca kwota i czego nie ukrywają włodarze, po prostu pozwoli te zadania zrealizować.

– Dzisiaj w tym trudnym budżecie gminy zazwyczaj realizują swoje działania ze środków zewnętrznych. Środki zewnętrzne dzisiaj coraz rzadziej dedykowane są na tego typu działania w obszarach wiejskich, dlatego lokalne grupy działania i te środki, które pozyskujemy w ramach lokalnych Grup Działania, służą właśnie takimi inicjatywom. Czasami rzeczywiście trudne do zrealizowania dla włodarzy, którzy duże inwestycje dostrzegają może może szybciej – powiedziała Dorota Konieczna-Enozel, burmistrz miasta i gminy Pieszyce i prezes Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Sowiogórskie, które realizuje projekt wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

REKLAMA

I to właśnie dzięki tej współpracy mogły być dofinansowane.

– Te ważne dla lokalnych społeczności projekty są czasami dużo bardziej oczekiwane niż te wielkie, o których oczywiście pamiętamy i które prowadzimy jako odpowiedzialni gospodarze, czy współgospodarze regionu. Natomiast pamiętamy też o tych którzy gdzieś tam mieszkają w mniejszym miejscowościach i też chcą żeby przestrzeń wokół nich się zmieniała. – to już Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Z trzech projektów najbardziej zaawansowane są prace w Głuszycy. Tam remont miejskiego stadionu już trwa. Nowo pozyskane pieniądze pozwolą po prostu go szybciej skończyć. Prace w Jedlinie i w Jugowicach dopiero się rozpoczną.

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także