Nieudana próba oszustwa metodą ,,na wnuczka” . Tym razem seniorzy byli czujni i nie dali się nabrać

20 grudnia 2023 19:36. Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Tematy: 


Cztery nieudane próby wyłudzenia pieniędzy. Telefony od oszustów rozdzwoniły się w sobotę, ale tym razem seniorzy byli czujni i nie dali się nabrać.

W sobotę przestępcy dzwonili do mieszkańców powiatu wałbrzyskiego, próbując wyłudzić od nich pieniądze metodą na wnuczka. W rozmowach informowali seniorów, że ich bliscy spowodowali wypadek drogowy i potrzebna jest duża suma pieniędzy na kaucję, aby uniknęli więzienia. Warto podkreślić, że żadna z osób, które otrzymały telefon z prośbą o przekazanie gotówki, nie pozwoliła się oszukać – informuje aspirant sztabowy Agnieszka Głowacka-Kijek.

Schemat działania oszustów w takich sytuacjach zazwyczaj jest bardzo podobny. Dzwoniący oszust podaje się za członka rodziny w kłopotach, prosząc o pomoc finansową, a pieniądze poleca przekazać „policjantowi” lub „kurierowi”, który miałby się po nie zgłosić. Oszuści zazwyczaj wybierają numery telefonów stacjonarnych.

REKLAMA

Niemniej jednak w dalszym ciągu prosimy o ostrzeganie osób starszych przed tego typu oszustwami. W rozmowach należy informować seniorów, aby pod żadnym pozorem nie przekazywali pieniędzy obcym osobom. Oszuści najczęściej dzwonią na numery stacjonarne, więc jeżeli członkowie naszych rodzin posiadają takie telefony, powinni być świadomi tego rodzaju zagrożeń – dodaje asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu systematycznie prowadzą spotkania profilaktyczno-edukacyjne z osobami starszymi, ostrzegając ich i tłumacząc, jak nie dać się oszukać oraz jak postępować w takich lub podobnych sytuacjach.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 20 grudnia 2023 19:36
`