Nietypowa zbiórka wałbrzyskiego Muzeum Porcelany

5 marca 2019 08:46. Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. fot. archiwalna. Fot. Jacek Zych

Tematy: 


Z bardzo nietypową prośbą zwróciło się do mieszkańców regionu wałbrzyskie Muzeum Porcelany, które za pośrednictwem mediów społecznościowych organizuje zbiórkę… stolików. Im bardziej zapomnianych – tym lepiej. Jaki związek ma zabytkowa porcelana ze zdjętymi ze strychów stolikami mówi Monika Gerlach z działu Edukacji i Promocji Muzeum Porcelany:

– Zbieramy stoliki, stoliczki – mogą być małe, najlepiej takie z grubym blatem albo z montowaną szufladą. Zapomniane, gdzieś ze strychu, z piwnicy. Nie muszą być zabytkowe. Wręcz nawet nie powinny. Przygotowujemy wystawę, której motywem przewodnim będzie Alicja w krainie czarów i będą one przerobione na ekspozytory porcelany.

Jacek Drejer Dyrektor Muzeum Porcelany w Wałbrzychu wyjaśnia ideę zorganizowanej zbiórki:

REKLAMA

– Mamy taki plan, aby w przyszłym roku zorganizować wystawę pochodzących z naszych zbiorów tak zwanych „śniadaniówek” – czyli zestawów: talerz, spodek i filiżanka. Mamy tego naprawdę sporo, ale z braku miejsca rzadko są pokazywane na stałej ekspozycji. A ponieważ są to serwisy do picia herbaty więc pierwsza rzecz, która przyszła nam do głowy, to „Herbatka u kapelusznika” z Alicji w krainie czarów. Stąd pomysł na aranżację tej wystawy. Żeby było jak najwięcej małych i większych stoliczków, o które oczywiście bardzo, bardzo prosimy.

Ofiarowane meble miałyby pozostać w Muzeum już na stałe, na poczet przyszłych wystaw. Nawet te najbrzydsze zyskają nowe życie: pocięte, pomalowane, zostaną dodane szyby i podświetlenia. Staną się zupełnie czymś innym niż starymi, zapomnianymi meblami ze strychu.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 marca 2019 08:46
`