Niepokojący list lekarzy do pacjentów. Piszą o ograniczaniu dostępu do pomocy medycznej

26 stycznia 2022 12:48.

Brak zdecydowanych działań rządu w walce z pandemią ograniczył dostęp do pomocy medycznej pacjentom cierpiącym na inne choroby – piszą w liście do pacjentów lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim. To w tym porozumieniu zrzeszonych jest także wielu medyków z Wałbrzycha i całego regionu. Lekarze rodzinni zwracają uwagę na braki kadrowe i apelują o korzystanie z telekonsultacji.

Teraz Premier zobowiązał lekarzy rodzinnych do zbadania w ciągu 48 godzin każdego pacjenta, który zachorował na COVID-19, jeśli tylko ma 60 lat i więcej, niezależnie od potrzeby medycznej – na jego życzenie również w domu – przypominają w liście medycy.

Przyznają, że lekarzy jest zbyt mało, by sprostać takim wytycznym. Autorzy listu podkreślają, że nie są w stanie zapobiec postępującemu paraliżowi ochrony zdrowia.

Porozumienie Zielonogórskie informuje, że w przychodniach mogą być wprowadzane godziny covidowe, oraz godziny dla osób z innymi schorzeniami, by chronić je przed zakażeniem.

– Dlatego, jeśli w najbliższych dniach Wasze dolegliwości nie będą wymagać wizyt w naszych gabinetach – poczekajcie Państwo korzystając z możliwości telekonsultacji. Wtedy – gdy umówicie ich terminy odbierajcie telefony, bo obecnie każda minuta pracy lekarza jest na wagę ludzkiego życia – apelują medycy.

Autorzy listy podkreślają jednak, że w sytuacjach pilnych należy niezwłocznie umawiać się na wizyty osobiste w przychodniach. Apelują także o ograniczenie publicznych spotkań i liczby kontaktów.

 

Dodano: 26 stycznia 2022 12:48
`