Niekończąca się opowieść. Tunel pod Małym Wołowcem nieprzejezdny co najmniej do czerwca

6 lutego 2019 17:10. Tunel kolejowy pod Małym Wołowcem na trasie kolejowej Wałbrzych Główny – Kłodzko (linia 286), pomiędzy stacjami Wałbrzych Główny – Jedlina Górna. 4.01.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Co najmniej do czerwca potrwają prace przy remoncie tunelu pod Małym Wołowcem – tak wynika z komunikatu prasowego przesłanego przez PKP PLK. To kolejny, trzeci już termin oddania do użytku tego najdłuższego w Polsce tunelu kolejowego.

– Wewnętrzna, kamienno-ceglana obudowa tunelu na długości kilkunastu metrów, w miejscach uszkodzeń tj. spękań i odspojeń, zostanie usunięta – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK – Wykonana zostanie nowa obudowa. Wewnątrz tunelu stopniowo, dla uzyskania odpowiedniej wytrzymałości, będą nakładane kolejne betonowe warstwy. Proces jest czasochłonny i będzie prowadzony etapami. Usuwanie odspojonych fragmentów obudowy i wykonanie nowych warstw obudowy, wraz z dodatkowymi pracami wstępnie planowane jest do czerwca.

Przypomnijmy. Tunel leżący na linii kolejowej 286 na odcinku łączącym stacje Jedlina-Górna i Wałbrzych Główny remontowany był w ramach prac modernizacyjnych linii. W ramach prac w tunelu wymienione zostały tory, oraz wykonano prace przy spoinowaniu i wypełnianiu ubytków w ceglanej obudowie wewnątrz obiektu.

REKLAMA

Do użytku oddaniu miał być w na początku grudnia 2018 roku. Prace na torach zakończyły się, jednak pociągi do tunelu nie zostały wpuszczone, a na odcinku Jedlina-Górna – Wałbrzych Główny  zorganizowano komunikację zastępczą.

Przez kilka tygodni PKP PLK nie odpowiadało na pytania o stan obiektu i powód wyłączenia go z ruchu. Dopiero w na początku stycznia otrzymaliśmy lakoniczny komunikat o konieczności wykonania dodatkowych badań wewnątrz obiektu. Termin oddania tunelu do użytku określono na luty 2019 roku.

W dzisiejszym komunikacie czytamy, że:

Po zbadaniu stanu tunelu kolejowego pod Małym Wołowcem, na linii Kłodzko – Wałbrzych, określony został zakres i technologia naprawy obiektu. Prace planowane są do czerwca. Utrzymana zostanie dotychczasowa organizacja ruchu pociągów.

Informację o wydłużonym do czerwca terminie zamknięcia tunelu podało dziś rano Radio Wrocław. Zdjęcia, które wam pokazujemy to. chyba jedne z ostatnich wykonanych w tak wyglądającym tunelu. Od kilku tygodni światła w nieczynnym tunelu zostały wygaszone, a w ciągu następnych kilku miesięcy ceglana obudowa pokryta zostanie betonowym płaszczem.

Tunel kolejowy pod Małym Wołowcem na trasie kolejowej Wałbrzych Główny – Kłodzko (linia 286), pomiędzy stacjami Wałbrzych Główny – Jedlina Górna. 4.01.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tunel kolejowy pod Małym Wołowcem na trasie kolejowej Wałbrzych Główny – Kłodzko (linia 286), pomiędzy stacjami Wałbrzych Główny – Jedlina Górna

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 6 lutego 2019 17:10
`