Niedaleko Wałbrzycha powstaje największe w Polsce piernikowe miasteczko

21 listopada 2018 09:47. Adam Adamski – modelarz i Malwina Wesoła – architekst – podczas ustalania planu makiety miasteczka piernikowego. Dzierżoniów. 20.11.2018 fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
Adam Adamski – modelarz i Malwina Wesoła – architekst – podczas ustalania planu makiety miasteczka piernikowego. Dzierżoniów. 20.11.2018 fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Największe piernikowe miasteczko w Polsce już za kilka tygodni stanie w zabytkowym młynie Hilberta w Dzierżoniowie. To wspólny projekt gminy i Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.

Miasteczko pomogą zbudować mieszkańcy Dzierżoniowa, wypiekając, wg ustalonych szablonów, pierniki. W akcji wezmą udział szkoły, w których dla dzieci już organizowane są specjalne warsztaty piernikowe. Gotowe smakołyki trafią bezpośrednio do Młyna Hilberta lub  Urzędu miasta. Z nich stworzona zostanie wielka makieta i powstanie prawdziwe, ośnieżone, piernikowe miasto. Wszyscy  mieszkańcy będą mogli przyjść i za darmo oglądać stworzoną wspólnymi siłami makietę. Mówi Arkadiusz Fürster z Fundacji Ochrony Zabytków Przemysłowych Śląska:

Ustawienie domków na makiecie o niebagatelnej powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych nie będzie przypadkowe. Ideą jest nawiązanie do historii miasta.

REKLAMA

– Chcielibyśmy odtworzyć historyczny zarys Dzierżoniowa, zbudowanego pierwotnie na planie okręgu. Wiadomo, że dzieciaki z pierwszej czy drugiej klasy nie będą w stanie tych budynków wykonać w identyczny sposób, jak w rzeczywistości, ale ważne jest, żeby wizja i historyczne tło  Dzierżoniowa razem się ze sobą komponowały.

Aby zachować historyczny układ architektoniczny miasta do projektu zaangażowano architekta i modelarza:

– Naszym zadaniem jest wytyczenie miejsc, w których domki mają stanąć. Tak, aby układ urbanistyczny i historyczny był czytelny dla mieszkańców… no i żeby to wszystko fajnie wyglądało – mówi architekt, Malwina Wesoła.

Zadaniem modelarza jest wykonanie infrastruktury drogowej i chodnikowej, wyznaczenie miejsc, gdzie domki mają stanąć, by stworzyć bryłę miasta. Podstawą będzie 160 piernikowych domów – odpowiednio umiejscowionych i ustawionych tak, aby stworzyły topologię miasta.

Chociaż Dzierżoniów nie ma ambicji konkurowania z Toruniem w kwestii tradycji piernikowych, jednak skojarzenia miasta i słodkich wypieków nasuwają się same. Mówi Rafał Pilśniak z dzierżoniowskiego magistratu:

– Akcja jest wypadkową tradycji turystycznych i kulturalnych Dzierżoniowa. Z jednej strony zabytkowy młyn – wyjątkowy obiekt, zabytek techniki, w którym własnymi rękoma możemy do dziś zrobić mąkę, z drugiej – miód, czyli patron Dzierżoniowa ksiądz Jan Dzierżoń, od którego pochodzi nazwa miasta. 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 listopada 2018 09:47
`