Niebezpiecznie w górach. W Karkonoszach alert lawinowy, dużo pracy mają ratownicy GOPR

5 grudnia 2021 12:55. Źródło; Sudecka Grupa GOPR

Tematy: 


Niebezpiecznie na górskich szlakach. Jesienno-zimowa pogoda nie sprzyja górskim wędrówkom. Krzysztof Michałek z naszego zaprzyjaźnionego portalu Pogodny Wałbrzych informuje o zalegającym powyżej wysokości 500  m npm mokrym śniegu. Górskie szlaki, nie tylko te wytyczone bardzo wysoko, są śliskie i niebezpoeczne. W Karkonoszach ogłoszono wczoraj pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Wędrówek nie ułatwia zmieniająca się z minuty na minutę pogoda. W nocy z soboty na niedzielę ratownicy Sudeckiej Grupy GOPR przez kilka godzin poszukiwali mężczyzn, który zagubił się w masywie Śnieżnika. Do akcji poza ratownikami GOPR zadysponowano też przewodnika z psem. Odnaleziono go dopiero grubo po północy.

Ratownicy GOPR ostrzegają, że w górach panują bardzo trudne warunki. Niska temperatura, silny wiatr i opady śniegu utrudniają poruszanie się po szlakach. Zwracają się z apelem o rozważne planowanie wycieczek, oraz zwracanie uwagi na czasy przejścia oraz właściwy zimowy ekwipunek, który należy mieć ze sobą: ciepłą odzież, latarkę, wodę i prowiant, naładowany telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją Ratunek. Rozsądne będzie też wędrowanie w grupie.

REKLAMA

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 grudnia 2021 12:55
`