Niebawem ruszy podziemna trasa turystyczna w Książu. Gmina o krok od podpisania porozumienia z PAN.

12 listopada 2015 14:52. Podziemia Zamku Książ użytkowane przez Polską Akademię Nauk. Fot. użyczona (Zamek Książ)

Tematy: 


Już tylko krok dzieli gminę Wałbrzych od podpisania porozumienia z Polską Akademią Nauk pozwalającego na udostępnienie turystom podziemi pod Zamkiem Książ. 

To co przez wiele lat było niemożliwe, powoli staje się faktem. Turyści w końcu będą mogli zwiedzać legendarne podziemia i umocnienia Zamku Książ. Ponad kilometrowy odcinek umocnień do tej pory zajmowany Przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk na podstawie umowy zawartej pomiędzy PAN i gminą Wałbrzych zostanie udostępniony zwiedzającym.  Rozmowy w tej sprawie trwały od wielu lat, jednak dopiero w ostatnich miesiącach udało się osiągnąć porozumienie. Już w sierpniu umowa nabrała realnego kształtu, finalizowane są jedynie sprawy formalne. Prezes Książa Krzysztof Urbański uważa, że wielce prawdopodobnym terminem podpisania umowy może być początek grudnia lub nawet ostatnie dni listopada 2015 roku.

Na podstawie umowy PAN udostępni Zamkowi Książ ok. kilometrowy odcinek wybetonowanych korytarzy. Prezes Urbański ma nadzieję, że współpraca z Muzeum Gross-Rosen, którego to obozu więźniowie pracowali przy budowie podziemi w Książu, pozwoli uatrakcyjnić zwiedzanie: – Chcielibyśmy zaproponować zwiedzającym coś więcej niż zwykłe przejście podziemnym tunelem. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z Muzeum Gross-Rosen uda się  wypełnić korytarze treścią historyczną, która pozwolić zaspokoić apetyty turystów, którzy prawie codziennie zadają pytania na temat historii tych, owianych prawie legendą,  podziemi. 

Państwowa Akademia Nauk użytkuje podziemia Zamku Książ od kilkudziesięciu lat. Do tej pory wszelkie próby pozyskania choćby części fortyfikacji do użytkowania przez turystów kończyły się niepowodzeniem. Pracownicy PAN odmowy argumentowali obawą przed zakłóceniem pracy zainstalowanych tam, wyjątkowo czułych urządzeń sejsmograficznych.

REKLAMA
Podziemia Zamku Książ użytkowane przez Polską Akademię Nauk. Fot. użyczona (Zamek Książ)

Podziemia Zamku Książ użytkowane przez Polską Akademię Nauk. Fot. użyczona (Zamek Książ)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 12 listopada 2015 14:52
`