Nie zgłosisz pieca do urzędu – zapłacisz karę. Nawet 5 tysięcy złotych

28 kwietnia 2022 10:16. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Jeszcze tylko do 30 czerwca mieszkańcy wszystkich gmin w Polsce mają czas na złożenie w swoich urzędach miast i gmin ankiety dotyczącej posiadanych źródeł ciepła. Za niedopełnienie tego obowiązku w terminie zostały przewidziane kary. W jaki sposób uchronić się przed nimi i dlaczego trzeba zgłaszać źródła?

Cały wykaz pieców, kotłów i kominków z jakich produkowane jest ciepło w domach trafi do Centralnej Ewidencji Emisyjności budynków – bazy danych, której celem jest z jednej strony oszacowanie jakości posiadanych przez mieszkańców źródeł ciepła, z drugiej –  kontrola wydatkowania budżetów i środków z funduszy publicznych:

– Chodzi o wszystkie nieruchomości, zarówno lokalowe jak i budynkowe. Chodzi o to, żeby ta ewidencja była pełna, żeby można było z niej wygenerować dane, które w danej chwili będą konieczne, żeby je opracować czy też poddać planom na przyszłość – wyjaśnił naszemu reporterowi zastępca burmistrza Szczawna-Zdroju Marek Ćmikiewicz.

REKLAMA

Tworzenie ewidencji trwa już niemal rok. Kto jej jeszcze nie złożył, ma na to dwa miesiące. Niby dużo, ale pamiętać należy, że za jej niezłożenie grozi kara do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, wielkość grzywny może wzrosnąć do 5000 zł. Dużo, szczególnie, że to tylko formalność:

– Ankieta jest bardzo prosta. Właściciel nieruchomości nie musi korzystać z żadnych dodatkowych i specjalnie gromadzonych na jej potrzeby materiałów i danych. 

W Szczawnie zdroju podobna ewidencja była już robiona na potrzeby gminy w 2021 roku. Wynika z niej, że z niemal 500 kotłów w ciągu całkiem niedługiego czasu wymieniono niemal połowię. Dziś w mieście funkcjonuje 250 kotłów na paliwo stale rożnej klasy. Jak mówią urzędnicy cześć inwestycji trwa i w najbliższym czasie zniknąć mają kolejne.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 28 kwietnia 2022 10:16
`