„Nie uciekniemy przed obowiązkiem szczepień. W takiej czy innej formie”. Roman Szełemej o uchyleniu obowiązku szczepień przeciw COVID-19

19 maja 2021 16:07. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Uzasadnienie biura prawnego (wojewody przyp. red.) właściwie nie odnosi się do samej istoty tego zagadnienia – mówi Roman Szełemej, komentując decyzję wojewody dolnośląskiego, który uchylił przepisy wprowadzające obowiązek szczepień przeciw COVID-19 w Wałbrzychu. Prezydent Wałbrzycha odwoła się od rozstrzygnięcia wojewody?

Prezydent Wałbrzycha podkreśla, że wspólnie z radnymi uznali, że pandemia to nadzwyczajna sytuacja, która wymaga innego spojrzenia.

Wskazaliśmy, że ta uchwała, mimo tego, że tak, jak służby wojewody podkreśliły przekracza to co jest w prawie lokalnym przypisane, to jednak nie stanowi typowego prawa lokalnego z karami i egzekucją. Jest raczej społecznym apelem, zwróceniem uwagi, że jest poważny problem. Tego pan wojewoda, jego służby prawne nie zakwestionowały – mówi Szełemej.

REKLAMA

Samorządowiec przyjmuje jednak decyzję wojewody i przyznaje, że miasto będzie rozważało odwołanie się od niej.

Przypomnijmy, pod koniec kwietnia wałbrzyska rada miejska przyjęła dwie uchwały. Pierwsza, ta, którą uchylił wojewoda mówi o wprowadzeniu obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich mieszkańców Wałbrzycha i osób pracujących na terenie miasta. Druga to apel do władz centralnych o wpisanie koronawirusa na listę chorób zakaźnych i wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw COVID-19. Tej uchwały służby wojewody nie uchyliły.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 19 maja 2021 16:07
`