Dodano: 16 maja 2023 08:47

Nie tylko liceum. Wałbrzych kusi „zawodówkami”

Wałbrzych chce pokazać ósmoklasistom i ich rodzicom, że szkoły średnie to nie tylko licea. To także szkoły zawodowe – branżowe, które w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność. Taka szkoła to szansa na szybkie zdobycie zawodu, dość często w kierunkach deficytowych na rynku. Dlaczego warto wybrać zawodówkę? O tym przedstawiciele takich szkół będą przekonywać dziś w czasie konferencji „Zawodowy strzał w 10!”.

W tym tygodniu w Wałbrzychu rozpoczęła się rekrutacja do szkół średnich. Miejscy urzędnicy i dyrektorzy szkół zawodowych chcą pokazać, że takie placówki to świetna alternatywa dla liceów. Pomóc ma dzisiejsza konferencja.

Konferencja „Zawodowy strzał w 10” rozpocznie się dziś o godzinie szesnastej w Sali Łańcuszkowej Starej Kopalni w Wałbrzychu. W programie rozmowy na temat szkół zawodowych i ich oferty.

REKLAMA

Warto dodać, że w tym roku po raz kolejny mamy do czynienia z „kumulacją” ósmoklasistów wybierających się do szkół średnich. Rekrutacja obejmuje półtora rocznika. Do tego w szkołach wciąż są dzieci z poprzednich „kumulacji”.

Niestety musimy się liczyć z tym, że w szkołach będzie bardzo tłoczno, być może będzie druga zmiana. Niekoniecznie liczona w ten sposób, że dzieci będą zaczynały o godzinie czternastej, ale nie jest wykluczone, że na przykład będą zaczynały niektóre lekcje od godziny dziesiątej, żebyśmy logistycznie mogli dopasować liczbę uczniów do przestrzeni i miejsc – mówi Sylwia Bielawska, wiceprezydent Wałbrzycha odpowiedzialna za edukację.

Miejscy urzędnicy mają świadomość, że decyzja dotycząca wyboru szkoły średniej należy do jednych z najtrudniejszych. Tym bardziej że wielu nastolatków po prostu nie ma jeszcze sprecyzowanych zainteresowań i nie podjęło jeszcze decyzji dotyczących przyszłego zawodu. Co ciekawe, badania pokazują, że w blisko 90 procentach przypadków wyboru dokonują nie uczniowie, ale ich rodzice. Stąd pomysł by dla uczniów, ale także dla rodziców zorganizować specjalną konferencję o szkołach zawodowych.

Rodzice często nie widzą szansy dla swojego dziecka właśnie w tego typu placówkach, a z drugiej strony mamy do czynienia z sytuacjami, kiedy dziecko idzie do liceum ogólnokształcącego i okazuje się na przykład, że po roku nie daje sobie rady w tym liceum, że chciało mieć konkretny zawód, że nie chce iść na studia – przyznaje Bielawska.

Konferencja ma pomóc w rozwianiu tego rodzaju wątpliwości. Urzędnicy i dyrektorzy szkół chcą pokazać, że dobry wybór to nie tylko wybór liceum. Szkoły zawodowe kuszą nie tylko kierunkami, ale także gwarancją zatrudnienia od razu po zakończeniu nauki.

 

Zobacz także