Dodano: 16 maja 2023 08:47

Nie tylko liceum. Wałbrzych kusi „zawodówkami”

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wałbrzych chce pokazać ósmoklasistom i ich rodzicom, że szkoły średnie to nie tylko licea. To także szkoły zawodowe – branżowe, które w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność. Taka szkoła to szansa na szybkie zdobycie zawodu, dość często w kierunkach deficytowych na rynku. Dlaczego warto wybrać zawodówkę? O tym przedstawiciele takich szkół będą przekonywać dziś w czasie konferencji „Zawodowy strzał w 10!”.

W tym tygodniu w Wałbrzychu rozpoczęła się rekrutacja do szkół średnich. Miejscy urzędnicy i dyrektorzy szkół zawodowych chcą pokazać, że takie placówki to świetna alternatywa dla liceów. Pomóc ma dzisiejsza konferencja.

Konferencja „Zawodowy strzał w 10” rozpocznie się dziś o godzinie szesnastej w Sali Łańcuszkowej Starej Kopalni w Wałbrzychu. W programie rozmowy na temat szkół zawodowych i ich oferty.

REKLAMA

Warto dodać, że w tym roku po raz kolejny mamy do czynienia z „kumulacją” ósmoklasistów wybierających się do szkół średnich. Rekrutacja obejmuje półtora rocznika. Do tego w szkołach wciąż są dzieci z poprzednich „kumulacji”.

Niestety musimy się liczyć z tym, że w szkołach będzie bardzo tłoczno, być może będzie druga zmiana. Niekoniecznie liczona w ten sposób, że dzieci będą zaczynały o godzinie czternastej, ale nie jest wykluczone, że na przykład będą zaczynały niektóre lekcje od godziny dziesiątej, żebyśmy logistycznie mogli dopasować liczbę uczniów do przestrzeni i miejsc – mówi Sylwia Bielawska, wiceprezydent Wałbrzycha odpowiedzialna za edukację.

Miejscy urzędnicy mają świadomość, że decyzja dotycząca wyboru szkoły średniej należy do jednych z najtrudniejszych. Tym bardziej że wielu nastolatków po prostu nie ma jeszcze sprecyzowanych zainteresowań i nie podjęło jeszcze decyzji dotyczących przyszłego zawodu. Co ciekawe, badania pokazują, że w blisko 90 procentach przypadków wyboru dokonują nie uczniowie, ale ich rodzice. Stąd pomysł by dla uczniów, ale także dla rodziców zorganizować specjalną konferencję o szkołach zawodowych.

Rodzice często nie widzą szansy dla swojego dziecka właśnie w tego typu placówkach, a z drugiej strony mamy do czynienia z sytuacjami, kiedy dziecko idzie do liceum ogólnokształcącego i okazuje się na przykład, że po roku nie daje sobie rady w tym liceum, że chciało mieć konkretny zawód, że nie chce iść na studia – przyznaje Bielawska.

Konferencja ma pomóc w rozwianiu tego rodzaju wątpliwości. Urzędnicy i dyrektorzy szkół chcą pokazać, że dobry wybór to nie tylko wybór liceum. Szkoły zawodowe kuszą nie tylko kierunkami, ale także gwarancją zatrudnienia od razu po zakończeniu nauki.

 

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Zobacz także