Dodano: 2 marca 2021 15:52

Nie są ruchem politycznym. Są, bo im zależy. Samorządowcy powołali stowarzyszenie „Dolny Śląsk – Wspólna Sprawa”

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Deklarację założycielską podpisało ponad pięćdziesięciu gospodarzy dolnośląskich miast i miasteczek. Jak przyznają sygnatariusze, to nie projekt przeciwko komuś, a dla kogoś, dla mieszkańców regionu. Samorządowcy wspólnie chcą walczyć o rozbudowę dróg i pieniądze na inne inwestycje. To sprzeciw wobec centralizacji kraju. Wśród samorządowców wspierających projekt jest Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Porozumienie podpisali między innymi samorządowcy z Wałbrzycha, Wrocławia, Świdnicy, Walimia, Dzierżoniowa, Pieszyc, Starych Bogaczowic, Głuszycy czy Dobromierza. W sumie w miejscowościach zarządzanych przez sygnatariuszy aktu założycielskiego mieszka ponad półtora miliona osób, czyli połowa mieszkańców Dolnego Śląska.

Projekt, o którym rozmawiamy nie jest przeciwko komukolwiek. Jest projektem za. Za budowaniem wspólnoty wbrew podziałom, za szukaniem tego, co nas łączy, wbrew temu, co mogło nas dzielić w przeszłości, za wspólną pracą – mówi Jacek Sutryk

REKLAMA

Prezydent Wrocławia podkreśla, że trwające procesu centralizacji są planem na Polskę, który nie podoba się sporej części samorządowców

Jesteśmy razem nie dla pieniędzy i nie ze strachu. Wręcz odwrotnie – mamy odwagę walczyć o sprawy naszych małych ojczyzn. Mieszkańców naszych miast i miasteczek. Jesteśmy razem, bo nam zależy i ważne są dla nas takie przedmioty, jak demokracja, wolność, samorząd – mówi Roman Szełemej.

Prezydent Wałbrzycha dodał także, że samorządowcy nie mogą być obojętni na to, co dzieje się w kraju.

Stowarzyszenie założyli samorządowcy, przedstawiciele różnych formacji politycznych, ale samo stowarzyszenie nie jest ruchem politycznym. Jego założyciele nie wykluczają jednak startu w wyborach.

Tworzymy wspólnie stowarzyszenie, bo chcemy współpracować jeszcze ściślej, bo nie boimy się powiedzieć, że tworzymy świetną drużynę samorządową, ale jesteśmy tu przede wszystkim dla naszych mieszkańców, którzy w Świdnicy mówią mi wprost, że muszę dla nich walczyć, że musimy działać w szeroko pojętym interesie mieszkańców naszych wspólnot – komentuje Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Samorządowcy tworzący stowarzyszenie sprzeciwiają się rządowym propozycjom podziału środków z Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

Dolny Śląsk – Wspólna Sprawa – podpisanie porozumienia fot. użyczone / UM Wrocław

Dolny Śląsk – Wspólna Sprawa – podpisanie porozumienia fot. użyczone / UM Wrocław

Dolny Śląsk – Wspólna Sprawa – podpisanie porozumienia fot. użyczone / UM Wrocław

Dolny Śląsk – Wspólna Sprawa – podpisanie porozumienia fot. użyczone / UM Wrocław

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także