Nie mogą jeździć, a jeżdżą. Starostwo straszy gigantycznymi karami

20 kwietnia 2018 08:38. Wąska droga łącząca Nowy Julianów z Dziećmorowicami ma być regularnie rozjeżdżana przez ciężki sprzęt budowlany i samochody ciężarowe. 19.04.2018 fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
Wąska droga łącząca Nowy Julianów z Dziećmorowicami ma być regularnie rozjeżdżana przez ciężki sprzęt budowlany i samochody ciężarowe. 19.04.2018 fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Pomimo zakazu wielkie samochody ciężarowe i ciężki sprzęt budowlany codziennie rozjeżdżają nowo wybudowaną drogą łączącą skrzyżowanie ulic Orkana i Strzegomskiej z Dziećmorowicami. Wybudowana w 2017 roku droga jest zbyt wąska na minięcie się dwóch samochodów osobowych, co dopiero samochodu ciężarowego.

Przy obu wjazdach stoją znaki ograniczające dozwolony tonaż korzystających z niej pojazdów do 3,5 t. To nie powstrzymuje jednak kierowców samochodów ciężarowych i ciężkiego sprzętu budowlanego od regularnego korzystania z tego bardzo wygodnego połączenia Dziećmorowic z Wałbrzychem.

Wicestarosta powiatu wałbrzyskiego Krzysztof Kwiatkowski zapowiada bezwzględną walkę z kierowcami łamiącymi, jego zdaniem w sposób notoryczny, przepisy ruchu drogowego. Zapowiedział zawiadomienia policji oraz obciążenie właścicieli firm, których pojazdy niszczą drogę, karą za zniszczenia pasa ruchu sięgającą 80 tysięcy złotych.

REKLAMA

Zapytaliśmy skąd taka kwota. Według informacji przekazanych nam przez rzecznika policji funkcjonariusze ruchu drogowego mogą ukarać kierowcę, który świadomie lub nie złamał przepisy przekraczając dopuszczany tonaż kwotą do 500 zł i 2 punktami karnymi. Taki sam mandat może na kierującego nałożyć Inspekcja Transportu Drogowego. Jedynie sąd, w przypadku skierowania tam przez policję wniosku o ukaranie kierowcy może zasądzić karę wyższą – do 5 tysięcy złotych.

Skąd więc astronomiczne 80 tysięcy złotych, o którym wspomina wicestarosta Kwiatkowski? Zapytaliśmy o to rzecznika Starostwa. W odpowiedzi dowiadujemy się, że była to jedynie przykładowa kwota, wymyślona przez starostę na potrzeby chwili. W odpowiedzi czytamy:

– Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu nie ma kompetencji do nakładania kar za łamanie przepisów drogowych. Słowa o 80 tys. zł możliwej kary wypowiedział jako przykład wicestarosta Krzysztof Kwiatkowski w jednym z wywiadów udzielanym w związku z realizacją materiału o łamaniu zakazu wjazdu pojazdów powyżej 3,5 tony na drogę powiatową łączącą Julianów z Dziećmorowicami. Kary na kierowców może nałożyć jedynie Inspekcja Transportu Drogowego lub Policja, i wicestarosta zgłosił Policji fakt nagminnego łamania przepisów na tej drodze z prośba o wzmożenie patroli na tym odcinku. Zaznaczył również, że w przypadku dalszego udokumentowanego łamania z premedytacją ograniczenia tonażowego przez tych samych kierowców, Powiat Wałbrzyski będzie dochodził odszkodowania w przypadku wystąpienia uszkodzenia przedmiotowej drogi spowodowanej przez te pojazdy.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 20 kwietnia 2018 08:38
`