Dodano: 28 kwietnia 2021 18:57

Nie ma mowy o likwidacji filii Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu. Uczelnia proponuje nowe kierunki

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Zamiast kilkudziesięciu, za kilka lat na Politechnice Wrocławskiej w Wałbrzychu znów ma studiować kilkuset żaków. Władze uczelni zapewniają, że to ważny ośrodek i zapowiadają rekrutację na kierunki, które we Wrocławiu cieszą się ogromną popularnością. To odpowiedź na apele władz Wałbrzycha i dyrektorów miejscowych szkół.

Bardzo się cieszę, że władze Politechniki Wrocławskiej kontynuują tą obecność w Wałbrzychu. Nie podjęły na szczęście decyzji o jej zawieszeniu, likwidacji, co więcej, w wyniku wspólnej pracy wypracowane zostały nowe formy, atrakcyjne, kształcenia w Wałbrzychu na nowych kierunkach – mówił dziś Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Rektor Politechniki Wrocławskiej przekonuje, że skoro filia w Wałbrzychu ma zostać, to muszą pojawić się tu atrakcyjne kierunki, które zapewnią odpowiednią rekrutację, musi być dobry sprzęt, a żacy muszą częściowo studiować we Wrocławiu co zapewni odpowiedni poziom i równość.

REKLAMA

Wracamy do takiej sytuacji, że tutaj są te same kierunki, które są we Wrocławiu. Studenci uczą się według tych samych programów studiów. Te same wymogi. Kierunki studiów powstały w uzgodnieniu z miastem. Będą trzy, które są z sukcesem prowadzone we Wrocławiu – mówi profesor Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

W Wałbrzychu prowadzone będą kierunki: Mechanika i Budowa Maszyn, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji oraz Informatyka Techniczna.

Mam nadzieję, że tak samo, jak absolwenci we Wrocławiu, absolwenci, którzy tutaj większość czasu spędzą będą to udane kariery w życiu zawodowym. Krótko się szuka pracy i nieźle zarabia po tych kierunkach – dodaje Wójs.

Na kierunki mechaniczne zaplanowano rekrutację po 45 osób. Na informatykę – 60. To oznacza, że na pierwsze roczniki filia w Wałbrzychu zrekrutuje dwa razy więcej osób niż w tej chwili studiuje.

Docelowo planujemy, aby z kilkudziesięciu osób zrobić za kilka lat kilkaset osób, także to będzie prawdziwa filia, pełna studentów. Mam nadzieję, że to będą nie tylko studenci, którzy wybiorę tę filię bo mają blisko, ale to będzie dobry ośrodek kształcenia – dodaje rektor Politechniki Wrocławskiej.

Zapowiedź władz uczelni cieszy nie tylko prezydenta Wałbrzycha, ale także dyrektorów wałbrzyskich szkół średnich.

To jest postulat, który my dyrektorzy zgłaszaliśmy do pana prezydenta i władz Politechniki od dłuższego czasu, aby uruchomić nowe kierunki kształcenia. Jeżeli Wałbrzych ma się rozwijać, jeżeli część młodzieży ma tu zostać to muszą mieć atrakcyjne kierunki kształcenia – mówi Robert Wróbel, dyrektor II LO w Wałbrzychu.

Briefing prasowy w sprawie otwarcia nowych kierounków na Politechnice . fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Briefing prasowy w sprawie otwarcia nowych kierounków na Politechnice . fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także