Dodano: 8 maja 2021 12:31

Nie kupuj w plastiku! Zostaw opakowanie w sklepie – zachęcają w kolejnej odsłonie akcji „Stop Plastik” wałbrzyscy urzędnicy

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Zużycie butelek PET w ubiegłym roku w Wałbrzychu udało się ograniczyć o połowę w stosunku do roku 2019 – przekonują miejscy urzędnicy. Wałbrzych rusza z kolejną odsłoną kampanii „Stop plastik”. Tym razem zachęca by w czasie zakupów nie pakować towarów w jednorazowe, foliowe opakowania. Jeżeli towar jest w opakowaniu, które nie jest ekologiczne, zostawmy je w sklepie – zachęcają urzędnicy.

Jest źle, a będzie jeszcze gorzej, a mówię o kontekście ogólnoświatowym. Wszystkie podejmowane w ostatnim czasie działania nie wpłynęły na ograniczenie zużycia opakowań, a w szczególności plastikowych. Ten zalew świata plastikiem niestety w wyniku pandemii wzrósł – przyznaje Roman Szełemej.

Prezydent Wałbrzycha zauważa także, że  oprócz odpadów, z którymi musieliśmy walczyć do tej pory pojawiły się także jednorazowe maseczki, których w czasie pandemii używaliśmy na potęgę.

REKLAMA

Miasto wraca do kampanii „Stop plastik” i przekonuje, że najlepszą metodą na ograniczenie ilości plastikowych opakowań jest po prostu zmniejszenie ich zużycia.

Pakowanie trzech pomidorów w plastikowe opakowanie to przecież kompletny absurd. Pakowanie jednego serka w dwa opakowania plastikowe – mówi Roman Szełemej.

Kampania, z którą rusza miasto będzie zachęcać do tego, byśmy w czasie zakupów rezygnowali z plastikowych opakowań. W mieście pojawią się specjalne bilbordy.

Urzędnicy przekonują do wyboru opakowań papierowych, a jeżeli nie ma możliwości wyboru, do przekładania produktów do własnych opakowań.

Jeśli już nie zostawiono ci wyboru, to opakowanie plastikowe zostaw w sklepie i zapakuj to do własnego opakowania. Być może to spowoduje refleksję handlowców – zachęca Szełemej.

Przypomnijmy, to Wałbrzych, jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziło zakaz używania jednorazowych produktów na imprezach organizowanych przez miasto czy nawet w jakikolwiek sposób dotowanych przez urząd. Mimo wielu sceptycznych głosów, szybko okazało się, że organizatorzy wydarzeń kulturalnych czy sportowych są w stanie sprostać temu wyzwaniu.

Kolejnym krokiem było przyznawanie tak zwanych „Certyfikatów miejsc bez plastiku jednorazowego”. Idea także się sprawdziła, a kolejne miejsca chcą przystępować do tego projektu.

Warto także wspomnieć o mniejszych działaniach, które są tak proste, że może je zastosować także każdy z nas. W urzędzie ograniczono liczbę koszy na śmieci, a tym samym plastikowych worków, które były do nich wkładane. Do uczniów szkół trafiły bidony wielorazowego użytku. W ten sposób miasto chciało zachęcić do rezygnacji z kupna wody w plastikowych butelkach.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także