Dodano: 8 maja 2021 12:31
Nie kupuj w plastiku! Zostaw opakowanie w sklepie – zachęcają w kolejnej odsłonie akcji „Stop Plastik” wałbrzyscy urzędnicy
Tematy: informacje z wałbrzycha stop plastik wałbrzych wiadomości z wałbrzycha
Zużycie butelek PET w ubiegłym roku w Wałbrzychu udało się ograniczyć o połowę w stosunku do roku 2019 – przekonują miejscy urzędnicy. Wałbrzych rusza z kolejną odsłoną kampanii „Stop plastik”. Tym razem zachęca by w czasie zakupów nie pakować towarów w jednorazowe, foliowe opakowania. Jeżeli towar jest w opakowaniu, które nie jest ekologiczne, zostawmy je w sklepie – zachęcają urzędnicy.
– Jest źle, a będzie jeszcze gorzej, a mówię o kontekście ogólnoświatowym. Wszystkie podejmowane w ostatnim czasie działania nie wpłynęły na ograniczenie zużycia opakowań, a w szczególności plastikowych. Ten zalew świata plastikiem niestety w wyniku pandemii wzrósł – przyznaje Roman Szełemej.
Prezydent Wałbrzycha zauważa także, że oprócz odpadów, z którymi musieliśmy walczyć do tej pory pojawiły się także jednorazowe maseczki, których w czasie pandemii używaliśmy na potęgę.
Miasto wraca do kampanii „Stop plastik” i przekonuje, że najlepszą metodą na ograniczenie ilości plastikowych opakowań jest po prostu zmniejszenie ich zużycia.
– Pakowanie trzech pomidorów w plastikowe opakowanie to przecież kompletny absurd. Pakowanie jednego serka w dwa opakowania plastikowe – mówi Roman Szełemej.
Kampania, z którą rusza miasto będzie zachęcać do tego, byśmy w czasie zakupów rezygnowali z plastikowych opakowań. W mieście pojawią się specjalne bilbordy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Urzędnicy przekonują do wyboru opakowań papierowych, a jeżeli nie ma możliwości wyboru, do przekładania produktów do własnych opakowań.
– Jeśli już nie zostawiono ci wyboru, to opakowanie plastikowe zostaw w sklepie i zapakuj to do własnego opakowania. Być może to spowoduje refleksję handlowców – zachęca Szełemej.
Przypomnijmy, to Wałbrzych, jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziło zakaz używania jednorazowych produktów na imprezach organizowanych przez miasto czy nawet w jakikolwiek sposób dotowanych przez urząd. Mimo wielu sceptycznych głosów, szybko okazało się, że organizatorzy wydarzeń kulturalnych czy sportowych są w stanie sprostać temu wyzwaniu.
Kolejnym krokiem było przyznawanie tak zwanych „Certyfikatów miejsc bez plastiku jednorazowego”. Idea także się sprawdziła, a kolejne miejsca chcą przystępować do tego projektu.
Warto także wspomnieć o mniejszych działaniach, które są tak proste, że może je zastosować także każdy z nas. W urzędzie ograniczono liczbę koszy na śmieci, a tym samym plastikowych worków, które były do nich wkładane. Do uczniów szkół trafiły bidony wielorazowego użytku. W ten sposób miasto chciało zachęcić do rezygnacji z kupna wody w plastikowych butelkach.
Zobacz także
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
- Komfort, wygoda i świetna lokalizacja. Zamieszkaj w Jedlinie-Zdroju
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok