Naukowcy z Sosnowca badają grunt pod obwodnicę

11 lutego 2019 16:08. Odwierty w pasie przebiegu zachodniej obwodnicy Wałbrzycha. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Większość odwiertów zaplanowanych w ramach prac, wykonywanych przez spółkę Geo-Industrial z Sosnowca z zadania „Uzdatnienie podłoża dla projektu Budowa obwodnicy miasta Wałbrzych w ciągu drogi krajowej numer 35 od km 2+350 do km 8+250” zostało już wykonanych. Teraz czas na oficjalny raport z badań i, miejmy nadzieję, zielone światło dla Budimexu, który już oficjalnie wygrał przetarg na budowę obwodnicy.

Zadaniem firmy z Sosnowca było wykonanie szesnastu odwiertów kontrolnych o głębokości od 36 do 57 metrów oraz przeprowadzenie, dwiema różnymi metodami, badań geofizycznych mających stwierdzić, czy w pasie przebiegu obwodnicy oraz jej najbliższej okolicy, na głębokości do ok. 60 metrów, nie występują poduszki powietrzne, jakie mogły powstać na skutek prowadzonych wcześniej tam prac górniczych i związanych z nimi ruchów górotworu.  

Nam udało się dowiedzieć nieoficjalnie, że z 16 zaplanowanych odwiertów z conajmniej w połowie przypadków nie stwierdzono występowania wspomnianych utrudnień geologicznych.

REKLAMA

W przypadku ujawnienia wolnych przestrzeni konieczne byłoby wypełnienie ich betonopodobną substancją, w celu ich szczelnego wypełnienia i wyeliminowania ewentualnych ruchów. Dotychczasowe wyniki badań dają nadzieję, że być może uda się uniknąć tego kosztownego zabiegu.

Odwierty w pasie przebiegu zachodniej obwodnicy Wałbrzycha. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Odwierty w pasie przebiegu zachodniej obwodnicy Wałbrzycha. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 11 lutego 2019 16:08
`