Nauka zdalna być może do końca roku szkolnego, uważa Dolnośląski Kurator Oświaty. Do nauczycieli apeluje o wytrwałość

13 kwietnia 2021 11:41. Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Dziś nie sposób precyzyjnie określić terminu powrotu do nauki stacjonarnej – pisze w liście do dyrektorów szkół i nauczycieli Roman Kowalczyk. Dolnośląski Kurator Oświaty przyznaje, że nauka zdalna może potrwać do końca roku szkolnego. Kowalczyk apeluje do nauczycieli o solidarność i cierpliwość, powołując się na… strajki przeciwko władzy komunistycznej w 1980 roku.

Od ponad roku mierzymy się z bezprecedensowym wyzwaniem, jakim jest pandemia koronawirusa. Codziennością szkół, a w ostatnich tygodniach także przedszkoli stało się nauczanie zdalne. Co najmniej do 18 kwietnia br. przedszkolaki i uczniowie zostaną w domach – przypomina w liście do dyrektorów i nauczycieli kurator.

Kowalczyk przypomina, że zajętych jest ponad osiemdziesiąt procent łóżek dla chorych na COVID-19 i podobna liczba respiratorów, dlatego uważa, że obostrzenia nie powinny być zaskoczeniem. Dodaje jednak, że trwa akcja szczepień, która napawa nadzieją na powrót do normalności.

REKLAMA

Dziś nie sposób precyzyjnie określić terminu powrotu do nauki stacjonarnej. Odpowiedzialnie można stwierdzić jedynie, że powrót ów – skorelowany z liczbą zachorowań i sytuacją w służbie zdrowia – powinien być możliwie szybki i rozpocząć się od najmłodszych (przedszkola, klasy 1-3 szkół podstawowych). Jest szansa, że stanie się tak jeszcze w kwietniu – informuje Dolnośląski Kurator Oświaty.

Przyznaje jednak, że przez najbliższe tygodnie, a może i miesiące, do zakończenia roku szkolnego może być kontynuowana nauka zdalna, i w tej sytuacji jak nigdy potrzebna jest systematyczność, wytrwałość i konsekwencja.

Kurator dziękuje w liście dyrektorom i nauczycielom za dotychczasową pracę, ale apeluje o dalszy wysiłek.

Upalnym, pamiętnym latem 1980 r. szeroko po Polsce rozlała się fala strajków. Polacy podnieśli się z kolan i zbuntowali przeciw komunistycznej władzy. Rodził się nienależny, samorządny związek zawodowy oraz wielomilionowy ruch społeczny o pięknej i zobowiązującej nazwie „Solidarność”. Na murze okalającym Stocznię Gdańską w sierpniu 1980 r. strajkujący robotnicy umieścili napis: „Tylko solidarność i cierpliwość zapewnią nam zwycięstwo”. To przesłanie jest wyjątkowo aktualne. W chwilach próby weźmy je za własne – zachęca w liście Roman Kowalczyk.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 13 kwietnia 2021 11:41
`