Naruszenie wizerunku. Pozew przeciwko portalowi Onet.pl za zdjęcie do tekstu

5 sierpnia 2016 13:39. Źródło: www.kurier.pap.pl, fot.: pixabay.com

Tematy: 


Pozew przeciwko Onet.pl, który zilustrował tekst o romansach Polek z Niemcami w czasie II wojny światowej fotografią przedstawiającą kobiety prowadzone na egzekucję w Palmirach, złożył w Sądzie Okręgowym w Krakowie syn Marii Brodackiej – jednej z przedstawionych na zdjęciu kobiet.

Krystian Brodacki, który złożył pozew z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia, domaga się przeprosin i 150 tys. zł zadośćuczynienia. Grupa Onet w przesłanym PAP oświadczeniu zapewnia, że „wykorzystanie zdjęcia nie było podyktowane złymi intencjami, ani nie było działaniem świadomym i celowym”; przypomina, że na stronach Onet.pl opublikowano już przeprosiny.

Maria Brodacka działała w organizacji PLAN, została aresztowana przez Gestapo i rozstrzelana w 1940 r. w Palmirach. Była córką generała Wojska Polskiego, Władysława Jaxa-Rożen i siostrą pułkownika WP Stanisława Jaxa-Rożen. Jej mąż, Antonii Stanisław Brodacki, ojciec Krystiana, zginął w obronie Warszawy w 1939 r.

REKLAMA

„Tak oburzające wykorzystanie tej fotografii jest nie do przyjęcia. (…) Miejmy nadzieję, że proces szybko się rozpocznie. Sprawa jest właściwie jednoznaczna i bezsporna – użycie wizerunku w takim kontekście jest naruszeniem dóbr osobistych. Nie wspominając o tym, że jest to zniesławienie wszystkich bohaterskich Polek, które te osoby na zdjęciu symbolizują” – powiedział w czwartek PAP Maciej Świrski, prezes Fundacji Reduta Obrony Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom (RDI). Brodackiego reprezentuje współpracująca z RDI mec. Monika Brzozowska.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 sierpnia 2016 13:39
`