Nakaz aresztowania Władimira Putina wydał Międzynarodowy Trybunał Karny. Poprosiliśmy o komentarz Irenę Rerich

17 marca 2023 17:51. fot. https://www.icc-cpi.int/

Nakaz aresztowania prezydenta Rosji w związku ze zbrodniami wojennymi popełnionymi w Ukrainie wydał Międzynarodowy Trybunał Karny.

Władimir Putin ma być odpowiedzialny za zbrodnię wojenną, które polega na bezprawnej deportacji ludności, głównie dzieci oraz bezprawne przesiedlenie ludności, głównie dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej.

Zbrodnie miały być popełniane na terytorium okupowanym przez Ukrainę co najmniej od 24 lutego 2022 roku – informuje w komunikacie Trybunał.

REKLAMA

O komentarz w tej sprawię poprosiliśmy Ukrainkę, Irenę Rerich, pełnomocnik prezydenta Wałbrzycha do spraw cudzoziemców, a w przeszłości także szefową Stowarzyszenia Ukraina-Wałbrzych.

Ja jestem bardzo zadowolona. Cieszę się z tego, że świat demokratyczny decyduje w sposób demokratyczny, w ramach prawa, i że w końcu mamy ten nakaz dla Putina – mówi w rozmowie z naszym reporterem Irena Rerich.

Mieszkająca w Wałbrzychu Ukrainka liczy, że nakaz aresztowania uda się wykonać.

To co on zrobił, to co zrobili przedstawiciele jego władzy, to po prostu jest zbrodnia przeciwko ludzkości – mówi Rerich.

Rerich obawia się jednak, że po dzisiejszej decyzji Trybunału Putin może sięgnąć po ostateczne rozwiązania, w tym broń masowego rażenia czy broń jądrową.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 17 marca 2023 17:51
`