Dodano: 15 kwietnia 2022 11:27

Największy powiat na Dolnym Śląsku chce powołać Młodzieżową Radę. W Szczawnie-Zdroju młodzi ludzie współrządzą miastem już od kilku lat

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

 Przy starostwie powiatowym w Kłodzku powstanie Młodzieżowa Rada Powiatu. Takiego organu dotąd nie było, a potrzeba, jak się okazuje, jest ogromna. Pierwsze korki zostały już podjęte.

Powiat Kłodzki to największy powiat na Dolnym Śląsku i jeden z najwiekszych w Polsce. Do dziś o sprawach związanych z młodzieżą decydowali dorośli radni u urzędnicy. To ma się zmienić. 22 kwietnia rozpoczynają się konsultacje w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Powiatu. Chętnych do decydowania o samych sobie jest już podobno cała lista.

W moim przekonaniu ciężko jest wymyślać coś dla młodzieży, kiedy w moim przekonaniu oni sami powinni powiedzieć, czego tak naprawdę oczekują – powiedział naszemu reporterowi Starosta Kłodzki Maciej Awiżeń. – My oczywiście mamy fachowców, mamy uniwersytety, ale głos od dołu, od tego człowieka dla którego coś robimy powinien się liczyć. 

REKLAMA

Młodzieżowe rady miasta od lat świetnie się sprawdzają w wielu gminach. W Szczawnie Zdroju młodzi ludzie pracują wespół z dorosłymi Radnymi od 3 lat. Tam młodzi ludzie nie tylko doradzają – jak powiedzieli mi w rozmowie, mają realny wpływ na to, co się dzieje w sprawach dotyczących właśnie młodych ludzi.

Fajne jest, że mogę współuczestniczyć w życiu Szczawna, fajne są Rady, fajne są pomysły, które możemy realizować – powiedziała Lena Masernak, zaledwie 13-letnia radna ze Szczawna-Zdroju. / – Ostatni jeden z omawianych projektów to była ścianka wspinaczkowa, który to projekt był zgłoszony przez byłą radną, Marysię Zaborowską. Z tego co dobrze pamiętam ten projekt nawet przeszedł przez normalną Radę chyba i zostanie chyba, albo już jest realizowany – dodaje radny już drugiej kadencji, 21-letni Bartłomiej Sulewski. –  Myślę, że to jest nawet fajna opcja, że mamy taką moc sprawczą.

Pierwsza Młodzieżowa Rada Miasta powstała w 1990 roku w Częstochowie. Od 2021 roku jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek ich powoływania. W powiecie Kłodzkim poza radą młodzieżową powołane mają też być rady Przedsiębiorców i Seniorów.

Źródło: fot. użyczona

Źródło: fot. użyczona

Źródło: fot. użyczona

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także