Dodano: 26 grudnia 2021 12:00
Najpiękniejsza Szopka Betlejemska w Europie jest całkiem niedaleko Wałbrzycha [FOTO, VIDEO]
Tematy: Czechy święta szopka betlejemska trebechovice turystyka zwiedzaj czechy zwiedzaj lokalnie
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Składa się z ponad dwóch tysięcy, w większości ruchomych elementów. Każda z poruszających się figurek ma swój własny mechanizm. Rocznie odwiedza ją kilkadziesiąt tysięcy turystów. Mowa o czeskim skarbie narodowym – Szopce betlejemskiej w Třebechovicach.
Położone zaledwie 40 km od przejścia granicznego w Kudowie Słonem Třebechovice rozsławił miejscowy Josefa Probošta, który skonstruował liczącą ponad 7 metrów długości, zapierającą dech w piersiach szopkę betlejemską. Pierwotnie do poruszania figurkami, z których każda ma osobny napęd używano korby. W 1935 roku do pracy zaprzęgnięto elekrtyczność. Początkowo szopkę, którą zbudowano na podstawie wozu konnego pokazywano we wsiach i miasteczkach wschodnich Czech i Moraw. Z upływem lat stawała się coraz sławniejsza. Apogeum popularności nastąpiło w 1967 roku, kiedy na wystawie EXPO 67 w kanadyjskim Montrealu była najczęściej oglądanym eksponatem. W 1999 roku została ogłoszona w Czechosłowacji narodowym skarbem kultury.
Dziś szopkę można oglądać w třebechovickim muzeum. Poza szopką Probošta zgromadzono tam ponad 450 szopek i figurek wykonanych z przeróżnych materiałów. Na miejskim ryneczku stoi szopka wykonana z pni dębu. Szopka cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że w grudniu, żeby odwiedzić muzeum, warto zarezerwować wizytę przez internet. Zwiedzanie muzeum zajmie około godziny. Podczas wycieczki prezentowany jest specjalny, multimedialny pokaz opowiadający o historii szopki i wyjaśniający kolejne jej części. Specjalnie z myślą o gościach z Polski przygotowano jej polską wersję językową. W grudniu 2021 roku bilet rodzinny kosztuje 200 CZK (ok. 40 zł). Osoby dorosłe zapłacą 100 CZK, młodzież 60 CZK, a dzieci 4-15 lat – 30 CZK. Więcej informacji w języku polskim na stronie internetowej www.betlem.cz
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok