Najniższa emerytura wypłacana w Wałbrzychu to zaledwie 22 grosze. Wiemy, ile wynosi najwyższa!

18 maja 2024 14:54.

Najwyższa emerytura w kraju wynosi 48,6 tysięcy złotych. Otrzymuje ją mieszkaniec Zabrza, który przeszedł na emeryturę w wieku 86 lat. Najniższą emeryturę dostaje mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego. Przepracował on zaledwie trzy dni i dostaje grosz emerytury. Jak sytuacja wygląda na Dolnym Śląsku i w Wałbrzychu?

Na Dolnym Śląsku najwyższa wypłacana emerytura należy do emerytowanego lekarza, który aktywność zawodową zakończył w wieku 78 lat i dostaje blisko 30 tysięcy złotych emerytury. Najniższa to zaledwie 22 grosze, które trafią do kobiety, która może się pochwalić zaledwie sześciomiesięcznym stażem pracy.

Wspomniane 22 grosze to jednocześnie najniższa emerytura wypłacana w Wałbrzychu. Najwyższa emerytura wynosi ponad 20 tysięcy złotych. Tyle dostaje mężczyzna, który pracował do 79 roku życia, a jego staż ubezpieczeniowy wynosi 49 lat.

REKLAMA

W Polsce obowiązuje zasada zdefiniowanej składki, co oznacza, że wysokość emerytury zależy od kwoty składek opłaconych w czasie aktywności zawodowej. Prawo do emerytury przysługuje każdemu, kto ukończy powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) i opłacił składki na ubezpieczenia społeczne przynajmniej za 1 dzień.

Na wysokość emerytury znacząco wpływa staż pracy. Im więcej odłożonych składek i im późniejsze przejście na emeryturę, tym wyższe świadczenie. Każdy rok przepracowany po osiągnięciu wieku emerytalnego podwyższa świadczenie – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka wyjaśnia, że ustawa określa jedynie minimalny wiek przejścia na emeryturę. Jest ona, bowiem prawem, a nie obowiązkiem. Każdy sam podejmuje decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej. Osoby, które noszą się z zamiarem przejścia na emeryturę zachęcam do skorzystania z porad doradców emerytalnych w naszych placówkach, którzy udzielą szczegółowych informacji oraz wyjaśnią ewentualne wątpliwości.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 18 maja 2024 14:54
`