Nadużycia urzędników na Dolnym Śląsku. CBA zatrzymało sześć osób

26 maja 2023 14:12. Nadużycia urzędników na Dolnym Śląsku. CBA zatrzymało sześć osób

Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje o zatrzymaniu sześciu osób w ramach śledztwa w sprawie legalizacji inwestycji prowadzonych bez wymaganych pozwoleń. Trzech urzędników samorządowych z powiatów wrocławskiego i dzierżoniowskiego jest podejrzanych o nadużycia.

Komunikat prasowy CBA:

Sześć osób zatrzymanych

REKLAMA

Funkcjonariusze Delegatury CBA we Wrocławiu zatrzymali trzech urzędników oraz trzy osoby reprezentujące podmioty gospodarcze. Funkcjonariusze przeszukali jednocześnie 12 lokalizacji tj. siedziby urzędów samorządu terytorialnego, w których zatrudnieni byli zatrzymani urzędnicy oraz siedziby kilku firm na terenie powiatu wrocławskiego oraz okolicznych gmin. Zabezpieczono dokumenty i nośniki danych.

Ustalenia śledztwa

W ramach prowadzonych czynności funkcjonariusze CBA z Delegatury we Wrocławiu ustalili, że doszło do przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez trzech urzędników gminnych z powiatu wrocławskiego oraz dzierżoniowskiego. Nieprawidłowości dotyczyły legalizacji inwestycji prowadzonych bez wymaganych pozwoleń oraz naruszeń przepisów w związku z postępowaniami o zamówienia publiczne.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Zatrzymania przeprowadzono na polecenie Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu. Osoby zatrzymane zostały doprowadzone do prokuratury, gdzie zostały im ogłoszone zarzuty m. in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków których to naruszeń dopuścili się w związku z prowadzonymi postępowaniami o zamówienia publiczne, złożenia i przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej w zamian za pośrednictwo w załatwieniu sprawy w instytucji samorządowej, poświadczenia nieprawdy w dokumencie oraz złożenia fałszywych oświadczeń.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym m.in. poręczenia majątkowe, dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zakazem wydania paszportu. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Zespół Prasowy CBA

 

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 26 maja 2023 14:12
`