Dodano: 7 czerwca 2016 12:17
Nad wodę do Starych Bogaczowic. Tamtejszy zalew zyskał drugie życie
Tematy: stare bogaczowice
Na kilka tygodni przed rozpoczęciem wakacji zalew w Starych Bogaczowicach znów działa. Staraniem władz i mieszkańców gminy w ciągu roku przywrócono do życia zarośnięty i zdegradowany zbiornik. Niecka po sztucznym zalewie, część niegdysiejszego ośrodka wypoczynkowego kopalni Thorez, pozostawiona bez opieki i nadzoru przez ponad dekadę zarastała chaszczami i dzikim lasem. Dziś, staraniem m.in. członków Sudeckiego Stowarzyszenia Strzeleckiego – podobnie jak przed laty ma szansę stać się atrakcją dla mieszkańców nie tylko gminy Stare Bogaczowice, ale i pobliskiego Wałbrzycha.
Przez rok trwały prace porządkowe. Z niecki wycięto dziko rosnące rośliny, uregulowano brzegi i zagospodarowano teren wokół zbiornika. Na koszt gminy wyremontowano śluzę. Staraniem wszystkich osoļ zaangażowanych w projekt ponownego przywrócenia zalewu obiekt ma spełniać dwojaką rolę. Po pierwsze już od połowy połowy kwietnia był zarybiany – amatorzy wędkowania będą mogli liczyć tu na płocie, okonie i liny. Gmina dba także o to, by woda w zalewie była czysta i nadawała się do kąpieli. Dziś co prawda stoją tam znaki zakazujące pływania, jednak już od pierwszych dni wakacji na obiekcie pojawi się ratownik i wtedy w pełni będzie można korzystać z uroków zalewu. Do dyspozycji plażowiczów oddane zostały miejsca do grillowania, ogniska oraz mała gastronomia.
Aby ułatwić dojazd nad zalew od strony Wałbrzycha tuż za granicą Strugi przygotowywana jest droga, zwana popularnie „aleją czereśniową”. Obecnie utwardzana jest nawierzchnie do granicy lasu – tam teren zmienia właściciela i prace nie mogą być prowadzone. Jak informuje Marek Nogawka z nadleśnictwa Wałbrzych czynione są starania, aby jeszcze w tym roku połączyć rozpoczętą drogę z traktem leśnym prowadzącym nad zalew. W tym celu teren ma zostać uporządkowany i przygotowana zostanie utwardzona ścieżka dla rowerzystów. Dociągnięcie asfaltowej nitki nad sam zalew to jednak sprawa odległej o kilka lat przyszłości.
Plażowanie nad zalewem będzie bezpłatne. Władze gminy przewidują możliwość wprowadzenia opłat za leżący nieopodal parking, jednak jak zapewnia wójt gminy – mają to być opłaty symboliczne.
Cieszy fakt, że po latach to jakże popularne miejsce wypoczynku wraca do życia. Łatwo mogą skorzystać z niego mieszkańcy północnych dzielnic Wałbrzycha oraz Szczawna-Zdroju, którzy przez włodarzy swoich miast pozbawieni zostali miejsc do spędzania wolnego, wakacyjnego czasu nad wodą. Przypomnijmy, że jedyny wałbrzyski basen przy ulicy Bystrzyckiej zamknięty został w 2014 roku, a basen w Szczawnie-Zdroju w 2008 roku sprzedany przez gminę w skandalicznych okolicznościach prywatnemu inwestorowi już po roku został zamknięty i popadł w ruinę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Swojego czasu spędziłem tam kilka dni pod namiotem,może zrobić małe pole namiotowe.
Trzydzieści lat temu spędziłam tam wiele pięknych chwil. Cudowne lata młodości.
Dobra robota lubiłam tam pływać w Szczawnie mieli zrobić kryty na nowej hali sportowej a tymczasem nawet pod gołym niebem nie ma
Nie da się tam kąpać, póki co jest zakaz. Samo „odnowienie” jest fuszerką, nagłaśniają tylko po to żeby zarobić na jedzeniu. Jest mała plaża na której wystają ścięte gałęzie drzew, ktoś kto nieuważnie będzie tamtędy przechodził może zrobić sobie krzywdę. Woda do zalewu trafia prosto z Trójgarbu, więc zapomnijcie kiedykolwiek o wodzie do kąpanie, ta woda to po prostu lód :d Nie wspomnę iż woda jest brudna, pływa w niej szlam i inne zanieczyszczenia.
Tak właśnie działa chora, sprywatyzowana demokracja, w PRL-u działało wszystko, prawie wszelkie sposoby wypoczynku, były przyjazne ludziom i środowisku, a dzisiaj co mamy ???, niech każdy sobie dopowie,- a większość z tych wspaniałych obiektów, to historia.
Nie da się tam kąpać bo pewnie czekają na decyzje z sanepidu.Na jedzeniu trzeba zarobić ale kokosów stowarzyszeniu to nigdy nie da, jak gałęzie wystają to trzeba myśleć a nie żądać ułatwiania życia zewsząd. Woda jak jest zimna to się robi obejście a woda w zalewie się nagrzewa, poza tym w całej Polsce wody są zimne (ok 4-6 stopnia). To nowa woda, szlam to przyroda, zawiązuje się tam dopiero życie wszystko mikroorganizmów, wg wszystkich projektów woda ma prawo nawet zzielenieć przez pierwszy rok/dwa. Idź na basen, dostaniesz po oczach chlorem, spalisz bakteriami ucho wewnętrzne (poczekaj na ból) i dostaniesz grzybice. Nie ma nic bardziej bezpiecznego jak zbiornik wodny otoczony przyrodą. Zapamiętaj to do końca życia dzieciaku.
-
I juz Cię Grzechu lubię. ….pzdr
Czy mozna przyjechac tam z namiotem lub przyczepa kempingowa????
a ja 20 lat temu spędziłem tam troche swojej młodości, namiot i tak bez, wogóle piekne wspomnienia
Miejsce super. Brawo za super inicjatywę…
Byliśmy tam. Uważamy, że pierwsze kroki idą w dobrą stronę. Można coś niecoś kupić do zjedzenia, można grilować samemu. Nieopodal teren przygotowany do strzelania sportowego. Jeżeli ktoś lubi ciepłe kąpiele, może skorzystać z nich w wannie lub pod prysznicem. Nauczmy cieszyć się tym co mamy. Pozdrawiam
To wspaniale lata mojej mlodosci a teraz zabiore tam moja rodzine. Fantastycznie.
Przyjechałem z synem na motocyklu ok 17-tej w tygodniu na 5 minut zobaczyć jak wygląda teraz zalew. stanąłem przed parkingiem w miejscu gdzie nie było zakazu, zostałem poinformowany od osób kasujących opłatę za parking, że albo zapłacę za parking albo wołają „Pana Krzysztofa” żenada…więcej tam nie pojadę.
Zobacz także
- Jubileusz PCPR i obchody Dnia Pracownika Socjalnego w Starostwie Wałbrzyskim
- W sobotę młodzież upiekła kilka tysięcy pierników. Dochód w tym roku zostanie przeznaczony nie tylko na rzecz hospicjum
- Most w Stroniu Śląskim zostanie odbudowany w rekordowym tempie
- Wałbrzych. W Parku Sybiraków stanęła tablica upamiętniająca dawny cmentarz ewangelicki
- Jedlina-Zdrój. Wiesław Zalas nie jest już dyrektorem Centrum Kultury. Decyzję w oświadczeniu wyjaśnia burmistrzyni
- Mikołajkowy Bieg w Wałbrzychu. Hospicjum zaprasza wszystkich, nie tylko biegaczy
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- W Głuszycy rozpoczęto realizację kolejnego projektu polsko-czeskiego
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
Brawo szkoda ze Wałbrzych żadnego odkrytego basenu nie ma