Dodano: 29 kwietnia 2024 13:42

Na weekend do Czech? Możecie mieć duże kłopoty z płatnościami kartą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Wybieracie się na długi weekend do Czech? Koniecznie zabierzcie ze sobą gotówkę. W Republice Czeskiej przybywa miejsc, gdzie tylko taka płatność jest akceptowana.

Gospody, restauracje, niewielkie bike resty – to tylko część miejsc, w których coraz częściej jedynym akceptowalnym sposobem płatności jest gotówka. Czescy przedsiębiorcy unikają w ten sposób niewspółmiernie, ich zdaniem, wysokich prowizji za korzystanie z terminali płatniczych i powiedzmy sobie szczerze, jednoznacznej kontroli przychodów przez fiskusa.

Czechy. Czy można płacić kartą? 

REKLAMA

Chociaż informacje o tym, że płatności kartą nie są akceptowane coraz częściej pojawiają się na drzwiach restauracji czy ogródków, nie jest to jednak powszechne. Przed złożeniem zamówienia warto zapytać, czy akceptowana jest płatność kartą – tu wystarczy polskie „można kartą?” W odpowiedzi usłyszymy albo potwierdzające Ano, albo odpowiedź ne, jen hotovost. 

Czechy. Płatność za parkowanie poza miastem tylko gotówką

Kłopoty mogą mieć kierowcy, chcący zaparkować w okolicach czeskich atrakcji turystycznych. Tam, gdzie nie ma parkomatów dziś opłaty przyjmowane są niemal wyłącznie w gotówce. Ta sytuacja rodzi wyzwania zarówno dla czeskich obywateli, jak i dla odwiedzających kraj turystów. Brak możliwości płatności kartą ogranicza daje się we znaki przede wszystkim w mniejszych miejscowościach.

Czechy. Ile zabrać gotówki? 

Dziś średnia cena za obiad w czeskiej gospodzie to ok. 180 koron. Piwo – 50 koron. Za parking w zależności od miejsca trzeba zapłacić od 50 do nawet 200 koron (tu najdroższe parkingi są zdecydowanie w okolicach Skalnych Miast w Teplicach i Adršpachu). Wejściówki do zamków i pałaców, których w przygranicznych Czechach nie brakuje to ceny około 250 koron.

Uwaga na czeskie bankomaty ATM. Można zapłacić olbrzymie prowizje

W gotówkę warto zaopatrzyć się w Polsce. W Czechach oczywiście nie brakuje bankomatów, ale w zależności od banku opłaty pobierane od wypłacanej gotówki może sięgnąć nawet 50 złotych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także