Dodano: 29 lipca 2020 12:32

Na trasę z Sobótki do Świdnicy wracają pociągi. Kierowcy – uważajcie na przejazdach!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Po dwudziestu latach przerwy na odcinek z Sobótki do Świdnicy wrócą najpierw pociągi towarowe. Na przywracanym odcinku znajduje się aż czternaście przejazdów kolejowych, niektóre przecinają ruchliwą i popularną w regionie drogę krajową numer 35 z Wałbrzycha przez Świdnicę do Wrocławia. Stąd apel kolejarzy do kierowców, by zwrócili uwagę na zmiany.

Na dwudziestokilometrowym odcinku w pierwszej kolejności pojawią się składy towarowe. W przyszłym roku mają wyjechać na tory pociągi pasażerskie. Na odcinku z Sobótki Zachodniej do Świdnicy ułożono nowy tor i wymieniono rozjazdy. Wyremontowano wiadukt kolejowy nad ulicą Śląską w Świdnicy, przebudowano kilka przystanków na tej trasie, między innymi Pszenno, Marcinowice Świdnickie czy Szczepanów.

Co ważne, na wyremontowanym odcinku znajduje się czternaście przejazdów kolejowo-drogowych. Wszystkie zostały oznakowane zgodnie z przepisami. Tory przecinają się jednak z ruchliwą drogą krajową numer 35, stąd apel do kierowców by nie jeździli na pamięć.

REKLAMA

Może być zaskoczeniem dla kierowców, że po wielu, wielu latach wracają tam pociągi. Niezależnie czy będą to na początek tylko pociągi towarowe, czy docelowo także pasażerskie. Trzeba pamiętać o tym, że jest to linia czynna – mówi Dariusz Kolubka, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Wałbrzychu.

Na drodze krajowej numer 35 znajdują się dwa takie przejazdy. Jeden w Pszennie, drugi w okolicach Marcinowic.

W pierwszym etapie te przejazdy nie mają rogatek. W jednym przypadku jest to sygnalizacja świetlna, w drugim strzeżenie przez drużynę pociągu, która będzie wstrzymywać ruch. Stąd taki apel – uważajmy przed przejazdami – dodaje Kolubka.

Docelowo, gdy wzrośnie częstotliwość kursowania pociągu na przejeździe za Pszennem mają pojawić się rogatki.

Teraz prace prowadzone będą na kolejnym odcinku, od Sobótki do Wrocławia. Ostatecznie pociągi pasażerskie mają kursować z Wrocławia do Świdnicy i dalej w stronę Jedliny-Zdroju.

Przejazd kolejowy na DK35 pomiędzy Marcinowicami a Pszennem. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Przejazd kolejowy na DK35 pomiędzy Marcinowicami a Pszennem. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Przejazd kolejowy na DK35 pomiędzy Marcinowicami a Pszennem. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także