Dodano: 19 lutego 2020 12:00

Na Śnieżce wciąż niebezpiecznie. Kiedy KPN otworzy szlaki na szczyt?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Jeszcze dziś mogą rozpocząć się prace zabezpieczające uszkodzone poszycie dachu górnego spodka na Śnieżce – informuje Karkonoski Park Narodowy, powołując się na IMGW, właściciela obserwatorium. Przypomnijmy, szlaki na szczyt zamknięto po polskiej stronie w miniony poniedziałek. Istnieje bowiem zagrożenie, że luźne elementy blachy mogą być porwane przez wiatr i mogą uderzyć turystów.

Prace na dachu obserwatorium mają rozpocząć się, gdy tylko pozwoli na to pogoda. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej chce jak najszybciej zabezpieczyć poszycie dachu górnego spodka. Prace mogą potrwać kilka dni.

Natychmiast, jak zniknie zagrożenie, szlaki na Śnieżkę zostaną otwarte – informuje Karkonoski Park Narodowy.

REKLAMA

Dostaliśmy informację, że jest rzeczywiście niebezpiecznie. Ostatnie wichury naderwały poszycie dachowe. Tam zwisają niebezpiecznie miedziane blachy, które mogą się w każdej chwili urwać i uszkodzić albo zabić nawet. Dlatego podjęliśmy decyzję o czasowym zamknięciu szlaków z polskiej strony. Mamy informację, że właściciel, czyli IMGW przygotowuje się w najbliższych dniach, jak tylko pozwolą warunki atmosferyczne, do wykonania zabezpieczeń i naprawy. Gdy dostaniemy informację, że jest tam bezpiecznie, natychmiast otwieramy szlaki i udostępniamy Śnieżkę turystom – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

Większy remont wysokogórskiego obserwatorium powinien rozpocząć się wiosną tego roku.

Śnieżka w Karkonoszach. fot. Jacek Zych / Dziennik Walbrzych

Śnieżka. Fot. archiwalna, Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Śnieżka – 20.08.2019 fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Śnieżka – 20.08.2019 fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także