Na Dolnym Śląsku wybudują dziesięć małych reaktorów jądrowych. Te powstaną niespełna sto kilometrów od Wałbrzycha

12 sierpnia 2022 08:10. Na Dolnym Śląsku wybudują dziesięć małych reaktorów jądrowych. Te powstaną niespełna sto kilometrów od Wałbrzycha fot. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
Na Dolnym Śląsku wybudują dziesięć małych reaktorów jądrowych. Te powstaną niespełna sto kilometrów od Wałbrzycha fot. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Listy intencyjny w sprawie budowy elektrowni składającej się z dziesięciu małych reaktorów jądrowych o łącznej mocy elektrycznej 200 MW podpisały Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, DB Energy i Last Energy Polska. Z produkowanego prądu mają korzystać firmy zlokalizowane na terenie legnickiej strefy.

Pierwsze zapowiedzi budowy małych reaktorów pojawiły się w czerwcu ubiegłego roku. Ta technologia to nowość na polskim rynku energetycznym. Zdaniem specjalistów, w dobie kryzysu energetycznego i problemów z dostępem do paliw kopalnych, to właśnie takie rozwiązania mogą w najbliższych latach zyskiwać na popularności.

O globalnych problemach z brakiem energii jest głośno. Potencjalni inwestorzy mają coraz częściej utrudnienia z dostępnością energii i gazu w ilościach, których potrzebują. Nowe rozwiązanie może pozwolić na bezpieczne, stabilne i bezemisyjne źródło energii dla fabryk zlokalizowanych na terenie Strefy. Robimy kolejny krok nie tylko w stronę zielonej energii, ale też wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

REKLAMA

Polska ma być jednym z pierwszych państw, gdzie amerykańska firma zamierza wdrożyć tę technologię. Kolejny etap prac to poszukiwania odpowiedniej lokalizacji.

DB Energy zawarło trójstronne porozumienie z Last Energy oraz Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, dotyczące uczestnictwa w procesie budowy oraz integracji na terenie Strefy 10 małych reaktorów jądrowych o łącznej mocy elektrycznej 200 MW. Nasza inwestycja zapewni przedsiębiorcom ze Strefy zeroemisyjne i stabilne źródło energii. Małe elektrownie jądrowe, w szczególności te produkowane przez naszego partnera Last Energy, to przyszłość dużych przedsiębiorstw w ich drodze do zeroemisyjności – zapewnia Dominik Brach, wiceprezes DB Energy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 12 sierpnia 2022 08:10
`