Dodano: 6 lutego 2020 08:32

Na Dolnym Śląsku brakuje krwi. Lekarze apelują: zostań dawcą!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu grzmią na alarm: dramatycznie brakuje krwi! Systematycznie spada odsetek osób oddających krew, która, szczególnie przed feriami, jest niezbędnie konieczna.

– Aktualnie potrzebujemy, każdej grupy krwi, ponieważ rośnie zapotrzebowanie szpitali na ten cenny dar. – piszą krwiodawcy w swoim apelu – Sytuacja na naszym terenie jest dość trudna,  ponieważ bardzo dużo osób choruje.

Krajowa Rada Onkologiczna, wskazuje Dolny Śląsk jako obszar najbardziej obciążony chorobami nowotworowymi. Krew potrzebna jest również podczas masowych krwotoków (wypadki) czy podczas przeszczepów. Na co dzień zgłasza się ok. 100 osób do oddania krwi do RCKiK oraz na ekipy wyjazdowe.

REKLAMA

– Wydać musimy o wiele więcej – niekiedy nawet podwójną ilość donacji. Aktualnie zbliża się bardzo trudny dla nas okres – ferie, niestety  w tym czasie spada ilość dawców. 

Za pośredictwem mediów pracownicy Regionalnego Centrum chcą dotrzeć do jak największej liczby osób i zachęcić ich do oddawania krwi!

– Bez wsparcia mediów oraz instytucji – trudno nam docierać do nowych dawców – dodają na zakończenie apelu.

Według danych z 4 lutego 2020 roku przedstawionych przez RCKiK w Wałbrzychu, w regionie bardzo niskie są zapasy krwi grup A Rh+, A Rh-, B Rh-, 0 Rh- oraz AB Rh-. Trochę mniej problemów jest z zapasami krwi B Rh+ (stan średni), natomiast poziom optymalny i wysoki dotyczy grup 0 Rh+ oraz AB Rh+.

Źródło; RCK w Walbrzychu

Aqua Zdrój – siatkarska zbiórka krwi. fot. arch  Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Aqua Zdrój – siatkarska zbiórka krwi. fot. arch Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Aqua Zdrój – siatkarska zbiórka krwi.fot. arch. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Pusta poczekalnia w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Wałbrzychu. 19.09.2018 fot. Tomasz Trybek / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także