Dodano: 1 grudnia 2020 12:35
Na Cisy po nowej kładce. Koszt blisko 100 tys. złotych [FILM+FOTO]
Tematy: dolnośląskie dolny śląsk nadleśnictwo wałbrzych ruiny zamku cisy stare bogaczowice zamek cisy
Po trzech latach znów bezpiecznie można wejść na ruiny Zamku Cisy koło Starych Bogaczowic. Zakończyła się budowa nowej kładki prowadzącej do atrakcji. Poprzednia konstrukcja została częściowo zniszczona przez pożar, a częściowo uległa zawaleniu. Nowa ma wzmocnioną, stalową konstrukcję obłożoną drewnem.
Poprzednia kładka została rozebrana ze względu na jej stan. Stara przeprawa częściowo spłonęła, brakowało w niej także wielu desek. Koszt budowy nowej kładki to 93 tysiące złotych, większość tej kwoty to koszt prac budowlanych. Nowe dojście do Zamku Cisy ma być trwalsze.
– Przyjęliśmy droższe rozwiązanie. Odeszliśmy od samej konstrukcji drewnianej. Ona spłonęła, zresztą były też elementy, które w tym otoczeniu dość szybko ulegały destrukcji, także zrobiliśmy stalowy układ nośny i to jest zamaskowane elementami drewnianymi, dębowymi, mam nadzieję, że to wytrzyma trochę dłużej niż ostatnio – mówi Marek Nogawka z Nadleśnictwa Wałbrzych.
REKLAMA
Leśnicy apelują jednocześnie do turystów, aby ci dbali o nową infrastrukturę. Ruiny Zamku Cisy są dostępne dla każdego. Nadleśnictwo na utrzymanie ruin wydaje rocznie około dwudziestu tysięcy złotych. To głównie prace polegające na porządkowaniu terenu i wycince samosiejek.
Ruiny Zamku Cisy cieszą się sporą popularnością wśród mieszkańców Wałbrzycha czy Świebodzic. Nieopodal znajduje się wiata turystyczna, dość blisko można dojechać także wyremontowaną drogą i zostawić auto na parkingu.
– Od trzech lat rozmowy trwały, jak można było zabezpieczyć ten teren by dojście do Zamku Cisy było bezpieczne. Teraz kładka ma konstrukcję stalową, miejmy nadzieję, że będzie służyła o wiele dłużej – mówi Katarzyna Barecka ze Stowarzyszenia Partnerstwo Wokół Trójgarbu.
– Jest to jedna z niewielu perełek w gminie Stare Bogaczowice i tak naprawdę bardzo nam zależało, żeby po zniszczeniu tamtej kładki odbudować to przejście, żeby udostępnić w bezpieczny sposób zwiedzanie tych ruin. Jest dużo turystów z Wałbrzycha, którzy z Zamku Książ przez Stary Książ wędrują tędy – mówi Mirosław Lech, wójt Gminy Stare Bogaczowice.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana