Od dziś w Dzienniku stały monitoring jakości powietrza

27 lutego 2018 10:59. 13.02.2017 Wałbrzych, Smog w centrum Wałbrzycha. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Czy wiemy, czym oddychamy w Wałbrzychu? Opierając się na oficjalnych komunikatach możemy dojść do wniosku, że żyjemy w mieście o krystalicznie czystym powietrzu, bezpiecznym dla naszych płuc i pozbawionym zanieczyszczeń. Czy tak jest naprawdę? Od dziś Dziennik poinformuje was o tym, czym codziennie oddychamy.

W Wałbrzychu znajdują się trzy stacje monitorujące powietrze. Do znajdującej się przy ulicy Nowy Świat, należącej do Państwowego Monitoringu Powietrza dołączyły dwa zintegrowane czujniki systemu Airly zbierające, przetwarzające i interpretujące dane w czasie rzeczywistym. Na tych samych danych opierają informację o jakości powietrza największe serwisy informacyjne, m.in. Onet.

Działające w Wałbrzychu od początku stycznia 2018 roku sensory Airly mierzą m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza. Czujniki zamontowane zostały na ulicach Słowackiego i Kusocińskiego. Analizując dane historyczne z tych 2 miesięcy można zauważyć, że Piaskowa Góra cieszy się zdecydowanie lepszym powietrzem niż Śródmieście. Wynika to między innymi ze sposobu ogrzewania dzielnicy, niemal całkowitego braku pieców na paliwa stałe (węgiel) oraz przede wszystkim z ukształtowania terenu i położenia – lepsza jakość powietrza to zasługa „przewietrzenia” Piaskowej Góry i Podzamcza. Silne i częste wiatry przedmuchują po prostu przestrzenie między blokami.

REKLAMA

My zdecydowaliśmy się pokazać tę mniej optymistyczną wersję – udostępniliśmy dane z czujnika zamontowanego w Śródmieściu, przy ulicy Słowackiego, gdzie dane historyczne wyglądają mniej optymistycznie. Ogrzewanie mieszkań w kamienicach – jak w większości miasta – oparte jest głównie na piecach węglowych. Promowany przez prezydenta Szełemeja program „Zielony wałbrzych 2020” dotyczy właśnie tego rejonu. Również tu różnice w jakości powietrza są najbardziej widoczne.

Dane wyświetlane w Dzienniku są aktualizowane co 15 minut, podają rzeczywisty stan powietrza (nie jest to model meteorologiczny, mający niewiele wspólnego z rzeczywistym stanem powietrza jak w przypadku tablicy informacyjnej na terenie Starej Kopalni). Oczywiście udostępniamy dostęp do danych z pozostałych stacji znajdujących się na terenie miasta (Kusocińskiego, Nowy Świat) – kliknięcie w informację o stanie powietrza przekieruje Was do mapy w serwisie Airly.

Zrzut ekranu serwisy Dziennik Wałbrzych. Po prawej stronie paska nagłówna znajduje się tabela przedstawiająca bieżący stan powietrza przy ulicy Słowackiego.

Polskie normy ustalone dla pyłów PM10:

– średnia dobowa 50 µg/m3 to poziom dopuszczalny – oznacza, że jakość powietrza nie jest dobra, ale też nie wywołuje ciężki skutków zdrowotnych,
– średnia dobowa 200 µg/m3 to poziom informowania – oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, norma przekroczona jest wówczas czterokrotnie.
– średnia dobowa 300 µg/m3 to poziom alarmowy – oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 27 lutego 2018 10:59
`