Dodano: 6 stycznia 2024 13:59

Motocyklista z Nowej Rudy na starcie rajdu Dakar

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Bartłomiej Tabin, motocyklista z Nowej Rudy, wystartował w 46. edycji Rajdu Dakar. O przygotowaniach i emocjach związanych ze startem w uważanym za najbardziej wyczerpujący rajdów na świecie rozmawiał z nim nasz reporter, Jacek Zych.

Bartek do Rajdu przygotowywał się dwa lata. Żeby uzyskać kwalifikację, musiał brać udział i co najważniejsze –  wygrywać, kilka ekstremalnie trudnych imprez. Jeździł po europejskich trasach i gorących piaskach pustyni.

– Początek, gdzie chciałem się sprawdzić na pustyni, to był rajd Phoeniks na tunezyjskiej Saharze. Tam ukończyłem na trzecim miejscu. Był to mój debiut, z czego byłem bardzo zadowolony. Później już była runda mistrzostw świata, czyli typowo kwalifikacyjna do Rajdu Dakar – Rally du Maroc – tam też mi się udało skończyć na trzecim miejscu w swojej klasie.

REKLAMA

Ostatecznie Bartek zakwalifikował się do Rajdu Dakar. Ten rozpoczął się 5 stycznia na wschodnim wybrzeżu Arabii saudyjskiej. Zawodnicy do pokonania mają 12 etapów po kilkaset kilometrów dziennie, w tym jeden 48-godzinny wyścig na czas. Jak powiedział mi Bartek równie ważne jak przygotowanie fizyczne jest zachowanie spokoju podczas ekstremalnie trudniej jazdy

– Tutaj najważniejszą rzeczą jest cel i dojechać do mety. Staram się nie traktować tego jak jakiegoś mocnego wyzwania, ponieważ ta trema będzie rosła i jednak ta chłodna głowa to jest najważniejsze.

Polak wystartuje w składzie czeskiego Jantar Team. Serwis i  całą logistykę zapewni: MGR Moto Racing Group –  najlepszy team na świecie poza grupami fabrycznymi. Rajd Dakar uważany jest za jeden z najtrudniejszych na świecie. Zawodnicy mają do pokonania prawie 8 tysięcy kilometrów przez pustynię, a długość odcinków specjalnych sięga kilkuset kilometrów dziennie.

Rajd Dakar 2024 rozpoczął się 5 stycznia i potrwa do 19 stycznia. Odbędzie się w Arabii Saudyjskiej, startując w mieście Al-Ula na północy kraju i kończąc w nadmorskim mieście Yanbu. Całkowita długość trasy wynosi 7891 kilometrów, z czego 4727 km stanowią odcinki specjalne z pomiarem czasu. W ramach rywalizacji zawodnicy pokonają 12 etapów oraz prolog, który otworzył imprezę 5 stycznia​​​​​​​​.

Trasa rajdu jest zróżnicowana i wymagająca. Zawodnicy muszą zmagać się z trudnymi warunkami terenowymi, w tym wydmami, skalistymi dolinami i górami. W tym roku wprowadzono nową koncepcję rajdu – 48-godzinny wyścig na czas, gdzie zawodnicy mają ograniczoną ilość czasu na dotarcie do biwaku i wykonanie niezbędnych napraw​.

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także