Mogliśmy pospać godzinę dłużej. Od niedzieli w całej Unii obowiązuje czas zimowy

25 października 2015 16:24. Żródło: www.kurier.pap.pl, fot.: shutterstock

25 października cofnęliśmy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00, dzięki czemu mogliśmy pospać o godzinę dłużej. Czas letni zacznie znów obowiązywać 27 marca 2016 r.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: „Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016. Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

–Nie ma konkretnych wyliczeń i dowodów na to, czy zmiana czasu daje nam korzyści, jeżeli chodzi o efektywność pracy i efektywność gospodarki. Osobiście uważam, że jesienna zmiana czasu jest jak najbardziej przyjemna, bo można się wyspać, a organizm po kilku dniach sam się do niej przyzwyczaja. Niektórzy dostosowują się lepiej i po kilku dniach nie czują różnicy, niektórzy zmianę odczuwają zaś kilka dni dłużej – powiedział PAP dr Kamil Złoczewski z Planetarium Niebo Kopernika.

REKLAMA

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 25 października 2015 16:24
`