Dodano: 15 kwietnia 2024 12:19

„Mistrzostwo zaczyna się w głowie”! Nowatorski projekt w Wałbrzychu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Trenerzy, nauczyciele wychowania fizycznego, działacze sportowi oraz psycholodzy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu łączą siły w projekcie „Mistrzostwo zaczyna się w głowie”. To nowatorski projekt skierowany do młodych sportowców i ich rodziców.

Dotykamy problemów, o których nie rozmawia się zbyt często. Tym razem chcemy dotrzeć do młodych sportowców i ich rodziców – mówi Magdalena Stefańska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu.

Uczestnicy tej kampanii dowiedzą się, jak ważna jest troska o zdrowie psychiczne młodych sportowców i jak ważna jest walka z kryzysami psychicznymi u zawodników. Projekt podzielono na trzy etapy. Na początek zaplanowano zajęcia z trenerami, nauczycielami wychowania fizycznego i działaczami sportowymi. W kolejnym etapie odbędą się warsztaty z rodzicami. Trzecim i ostatnim elementem projektu będą zajęcia z młodymi sportowcami.

REKLAMA

Młodzi sportowcy coraz częściej chcą rozmawiać o swoim zdrowiu psychicznym. Około trzydziestu procent młodych ludzi doświadczonych kryzysem psychicznym to właśnie sportowcy. Od kilku lat współpracuję z wieloma klubami sportowymi, wspierając ich zawodników, stąd pomysł na projekt i dotarcie do wszystkich wałbrzyskich klubów i połączenie sił z trenerami – mówi Joanna Ziejło-Augun, psycholog Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu.

Trenerzy, działacze sportowi, nauczyciele wychowania fizycznego, rodzice i młodzi sportowcy wezmą udział w kilku spotkaniach i warsztatach. Trenerzy i rodzice dowiedzą się, jak rozpoznać kryzys psychiczny u zawodnika i jak reagować w takiej sytuacji.

Cieszę się, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wyszedł z taką inicjatywą, szczególnie w naszym mieście, gdzie sport jest wielopoziomowy, gdzie mamy wielu sportowców. Brakuje nam tej świadomości i psychoedukacji. Teraz mamy możliwość spotkać się z trenerami, porozmawiać, wymienić doświadczeniami, nauczyć się czegoś od siebie nawzajem. Wierzę, że dzięki temu będziemy mieli lepsze efekty na każdej płaszczyźnie, nie tylko wynikowej, lecz również profilaktycznej. Sport powinien przede wszystkim kształtować ludzi tak, aby byli szczęśliwi, zdrowi, zadowoleni, aby umieli radzić sobie z przeciwnościami losu – mówi Justyna Oleksy-Kaczorowska – psycholog, trenerka lekkiej atletyki.

To jest pierwsze spotkanie od dłuższego czasu, gdzie trenerzy i działacze sportowi mogą porozmawiać o problemach trenerskich czy tych związanych z zawodnikami. Rozpoczęcie projektu od spotkań z nami jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ trenerzy są idolami i autorytetami wśród zawodników. I to oni mogą jako pierwsi zidentyfikować rodziców i dzieci, którzy potrzebują pomocy. Liczę na to, że po zakończeniu projektu wyjdziemy stąd z umiejętnościami i narzędziami, dzięki którym będziemy pomagać dzieciom i młodzieży przechodzić przez trudne sytuacje życiowe, że współpraca na tych trzech płaszczyznach: trener – rodzic – dziecko przyniesie znakomite efekty – dodaje Natalia Jońska – trenerka w klubie „Górnik Nowe Miasto”, działaczka sportowa.

Pierwsze spotkanie w ramach nowatorskiego projektu przygotowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu odbyło się 9 kwietnia. Rozmawiano między innymi o odporności psychicznej u zawodników. Uczestnicy spotkania poznali także zalety świadomego oddechu i technik relaksacji oddechowej. Kolejne spotkania będą dotyczyć między innymi kryzysów psychicznych i zaburzeń pojawiających się u młodych sportowców, interwencji kryzysowej czy problemu wypalenia u sportowców.

To jest bardzo ważna inicjatywa, mam nadzieję, że przeistoczy się to w duży projekt, z którego skorzystają wszystkie wałbrzyskie kluby – podsumowuje pierwsze spotkanie Arkadiusz Chlebda, członek zarządu Stowarzyszenia „Górnik Wałbrzych 2010”.

Kolejne spotkanie trenerów i działaczy sportowych planowane jest w czerwcu. Udział w warsztatach jest bezpłatny, każdy z uczestników otrzyma zaświadczenie lub certyfikat ukończenia szkoleń.

Trenerów, którzy jeszcze nie dołączyli do projektu, serdecznie zapraszamy do kontaktu z Joanną Ziejło-Augun – tel. 74/645-86-55, e-mail: j.ziejlo@mops.walbrzych.pl

fot. użyczone MOPS Wałbrzych

fot. użyczone MOPS Wałbrzych

fot. użyczone MOPS Wałbrzych

fot. użyczone MOPS Wałbrzych

fot. użyczone MOPS Wałbrzych

fot. użyczone MOPS Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także