Mirosław B. były wiceprezydent Wałbrzycha trafił do więzienia

26 lipca 2022 10:18. Były wiceprezydent Wałbrzycha (PiS) Mirosław B. Fot. arch. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Na rok i osiem miesięcy trafił do więzienia były wiceprezydent Wałbrzycha Mirosław B. (PiS), skazany prawomocnie przez Sąd za wyłudzenie wielotysięcznej dotacji ze środków europejskich – taką informację podała dziś Gazeta Wyborcza. Wg informacji gazety na też zapłacić, tytułem kosztów i naprawienia szkody, łącznie 39.950 zł

– Działając od listopada 2016 do marca 2018 wyłudzić miał ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dotację na łączną kwotę 24 800 zł. Podejrzany wykorzystać miał do tego dane firmy założonej przez swojego znajomego i na te dane otrzymał wskazaną dotację, bez jego wiedzy zgody – mówił w 2018 roku rzecznik prokuratury Okręgowej w Świdnicy Tomasz Orepuk.

Mirosław B. nie przyznawał się do zarzucanych mu czynów, jednak dowody prokuratorskie wskazywały jednoznacznie jego winę:

REKLAMA

– Prokuratura uzyskała opinię biegłego w zakresie pisma ręcznego i dokumentów stwierdzającą jednoznacznie, że na kwestionowanych dokumentach za właściciela firmy podpisał się Mirosław B. – wyjaśniał w trakcie śledztwa rzecznik prokuratury.

Mirosław B. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.  Według opinii śledczych, najbardziej obciążający Mirosława B. czyn to podrobienie weksla, traktowane przez prawo na równi z podrobieniem pieniędzy.

– Starając się o dotację Mirosław B podrobił ponad dwadzieścia dokumentów, weksel in blanco i deklarację wekslową. Za ten czyn grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 15 oraz kara 25 lat pozbawienia wolności.

Należący do Prawa i Sprawiedliwości Mirosław B.  do 2010 roku był jednym z dwóch wiceprezydentów Wałbrzycha. Następnie przez dwie kadencje pozostawał radnym PiS. Zrzekł się mandatu radnego, przyjmując funkcję Prezesa Wałbrzyskiego Rynku Hurtowego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 26 lipca 2022 10:18
`