Minus 150 stopni Celsjusza. Dokucza upał? Znaleźliśmy najzimniejsze miejsce w Wałbrzychu

11 czerwca 2019 10:00. Kriokomora w Aqua Zdroju. Fot. użyczone / Aqua Zdrój

Tematy: 


Ponad 30 stopni Celsjusza mają pokazywać termometry w Wałbrzychu do końca tygodnia. Upały nie odpuszczają, dlatego ruszyliśmy tropem najchłodniejszego miejsca w mieście, w którym można schować się przed skwarem. Naszym zdaniem to kriokomora w Aqua-Zdroju. Czy to może być patent na upały?

Blisko minus 150 stopni Celsjusza, taka temperatura panuje w kriokomorze. Jak przekonują pracownicy wałbrzyskiego centrum, to miejsce nie tylko regeneruje, ale także świetnie chłodzi i orzeźwia.

Kriokomora może być stosowana do rehabilitacji, odnowy biologicznej i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia. Mogą z niej korzystać zarówno osoby z problemami, bólami, przeciążeniami, jak i osoby, które cierpią na przykład na depresję, bo zimno pomaga także w takich problemach.

REKLAMA

Ta temperatura bardzo dobrze wpływa na tkanki. Regeneruje je i przyspiesza ich metabolizm. Zmienia głęboko nasz organizm, na poziomie komórkowym. Nasza kriokomora może pomieścić maksymalnie cztery osoby. Posiada przedsionek, w którym pozostaje się trzydzieści sekund, a później wchodzi się do komory właściwej. Tam temperatura waha się od minus 130 do 145 stopni Celsjusza – mówi Anna Magdziarczyk, fizjoterapeuta i kierownik Centrum Odnowy i Rehabilitacji w Aqua-Zdroju.

W kriokomorze można być maksymalnie trzy minuty. Dłuższe przebywanie w takim miejscu może doprowadzić na przykład do odmrożeń.

Każda osoba, która chce skorzystać z mrożącego zabiegu musi przejść lekarską kwalifikację. Dyskwalifikują między innymi nieuregulowane choroby układu krążenia czy problemy z tarczycą.

Komora pomoże na upały?

Oczywiście, że pomoże, bo taka temperatura zostawia ślad w naszym ciele na kilka godzin w postaci takiego orzeźwienia. To tak, jak reakcja po saunie, gdy wchodzimy do zimnej wody, też odczuwamy taki stan euforii, tu jest bardzo podobnie. Orzeźwi nas w sensie energetycznym, może to zimno trwać przez kilka minut, jednak ciało będzie się lepiej czuć przez dłuższy czas – dodaje Magdziarczyk.

Kriokomora w Aqua Zdroju. Fot. użyczone / Aqua Zdrój

Kriokomora w Aqua Zdroju. Fot. użyczone / Aqua Zdrój

Kriokomora w Aqua Zdroju. Fot. użyczone / Aqua Zdrój

Kriokomora w Aqua Zdroju. Fot. użyczone / Aqua Zdrój

 

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 11 czerwca 2019 10:00
`