Ministerstwo obiecuje 2 miliony złotych dla Wałbrzycha

19 października 2021 09:03. Fot. ilustracyjna. I Walbrzyski Hackaton Wałbrzych. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

14 milionów złotych przyznano gminom regionu wałbrzyskiego w ramach rządowego projektu Cyfrowa Gmina. Największymi beneficjentami programu są Wałbrzych – 2 miliony złotych i Dzierżoniów – 970 tysięcy. Od dziś gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie lub refinansowanie wydatków na cyfryzację w ramach tego projektu.

W ramach projektu gminy będą mogły nie tylko finansować przyszłe wydatki związane z cyfryzacją – możliwe będzie też refinansowanie kosztów poniesionych na te cele od lutego ubiegłego roku. O co będzie można aplikować we wniosku wyjaśniał w Ziębicach Dyrektor Projektu Polska Cyfrowa Wojciech Szajnar:

– Wsparcie przede wszystkim rozbudowy, czyli cyfryzację urzędów, rozbudowy różnych cyfrowych rozwiązań, narzędzi wykorzystywanych w pracy urzędniczej, po drugie cyfryzacja szkół, czyli wsparcie procesu edukacji przy wykorzystaniu narzędzi cyfrowych. Po trzecie szkolenia urzędników. Po czwarte – element obowiązkowy: audyt cyber bezpieczeństwa w gminie oraz wdrożenie ewentualnych zaleceń z tego audytu.

REKLAMA

Z projektu Cyfrowa Polska gminy będą mogły uzyskać do 100% dofinansowania lub zwrotu poniesionych kosztów. Ważne jest, że projekty mogą dotyczyć nie tylko samych urzędów:

– Zgodnie z zasadami tego programu będzie można dofinansować jednostki podległe, czyli instytucje kultury, czy inne instytucje jakie podlegają samorządom, takie jak na przykład szkoły – powiedział minister Janusz Cieszyński.

Wysokość dotacji dla każdej z gmin została wyliczana na podstawie algorytmu, jednolitego dla całej Polski. Wzięto pod uwagę liczbę mieszkańców danej gminy i stopień zamożności samorządu w zależności od wspólłzynnika dochodów podatkowych. Na konta samorządów środki trafiają w formie zaliczki. Rozliczyć je należy do września 2023 roku.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 19 października 2021 09:03
`