nasz news Ministerstwo obiecuje 2 miliony złotych dla Wałbrzycha

19 października 2021 09:03. Fot. ilustracyjna. I Walbrzyski Hackaton Wałbrzych. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


14 milionów złotych przyznano gminom regionu wałbrzyskiego w ramach rządowego projektu Cyfrowa Gmina. Największymi beneficjentami programu są Wałbrzych – 2 miliony złotych i Dzierżoniów – 970 tysięcy. Od dziś gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie lub refinansowanie wydatków na cyfryzację w ramach tego projektu.

W ramach projektu gminy będą mogły nie tylko finansować przyszłe wydatki związane z cyfryzacją – możliwe będzie też refinansowanie kosztów poniesionych na te cele od lutego ubiegłego roku. O co będzie można aplikować we wniosku wyjaśniał w Ziębicach Dyrektor Projektu Polska Cyfrowa Wojciech Szajnar:

– Wsparcie przede wszystkim rozbudowy, czyli cyfryzację urzędów, rozbudowy różnych cyfrowych rozwiązań, narzędzi wykorzystywanych w pracy urzędniczej, po drugie cyfryzacja szkół, czyli wsparcie procesu edukacji przy wykorzystaniu narzędzi cyfrowych. Po trzecie szkolenia urzędników. Po czwarte – element obowiązkowy: audyt cyber bezpieczeństwa w gminie oraz wdrożenie ewentualnych zaleceń z tego audytu.

Z projektu Cyfrowa Polska gminy będą mogły uzyskać do 100% dofinansowania lub zwrotu poniesionych kosztów. Ważne jest, że projekty mogą dotyczyć nie tylko samych urzędów:

– Zgodnie z zasadami tego programu będzie można dofinansować jednostki podległe, czyli instytucje kultury, czy inne instytucje jakie podlegają samorządom, takie jak na przykład szkoły – powiedział minister Janusz Cieszyński.

Wysokość dotacji dla każdej z gmin została wyliczana na podstawie algorytmu, jednolitego dla całej Polski. Wzięto pod uwagę liczbę mieszkańców danej gminy i stopień zamożności samorządu w zależności od wspólłzynnika dochodów podatkowych. Na konta samorządów środki trafiają w formie zaliczki. Rozliczyć je należy do września 2023 roku.

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Dodano: 19 października 2021 09:03
`