Minister Zdrowia: Czeka nas gwałtowny wzrost liczby zakażonych. W wałbrzyskim szpitalu pięciu chorych

30 marca 2020 15:26. fot. użyczone / pixabay.com

Tematy: 


Jesteśmy na początku tej drogi. Od nas zależy jak będzie ona wyglądała. Czy będą to setki osób dziennie, tysiące zarażonych i setki zmarłych – mówił w czasie konferencji prasowej Minister Zdrowia. Łukasz Szumowski zapowiedział przekazanie środków ochrony osobistej do placówek medycznych w całym kraju. Do tej pory na takie wsparcie mogły liczyć tylko jednoimienne szpitale zakaźne.

Zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia środki ochrony osobistej mają trafiać nie tylko do szpitali jednoimiennych zakaźnych, które zajmują się chorymi, ale także do pozostałych placówek medycznych, służb porządkowych czy aptek. Decyzja wynika z faktu, że wraz ze wzrostem liczby zakażonych w Polsce rośnie ryzyko kontaktu z taką osobą w placówkach medycznych czy innym miejscach, gdzie poszukujemy pomocy.

Łukasz Szumowski podkreślił, że dotychczasowe działania pomagają w spowolnieniu przyrostu liczby chorych, co pozwoli na zapewnienie chorym odpowiedniej opieki medycznej.

REKLAMA

W tej chwili podejrzany o zakażenie koronawirusem jest każdy pacjent, który ma problemy z wydolnością układu oddechowego czy każdy medyk, który miał kontakt z chorymi. To są osoby, które będą testowane w pierwszej kolejności.

W tej chwili w kraju badania genetyczne wykonuje 46 laboratoriów. Do tej pory wykonano ponad 44 tysiące testów. To około 1200 testów na milion mieszkańców – przekonywał Szumowski.

Po południu ministerstwo poinformowało o ponad 70 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażeń.  Obecnie w Polsce mamy oficjalnie 1984 chorych z potwierdzoną obecnością wirusa z Chin. 26 osób zmarło.

Na oddziale zakaźnym wałbrzyskiego szpitala przebywa w tej chwili pięć osób z pozytywnym wynikiem badań na obecność koronawirusa. Dwie osoby to mieszkańcy powiatu wałbrzyskiego. Trzy osoby pochodzą spoza powiatu. Ich stan jest dobry.   – przekonuje prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.

Według naszych informacji pacjent, który dziś trafił na oddział to mężczyzna w średnim wieku, z Kotliny Kłodzkiej. Jego stan określa się jako dobry.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 30 marca 2020 15:26
`