Minister rolnictwa z wizytą w Świdnicy. Daleko od rolniczych protestów w Warszawie

6 lutego 2019 18:56. Spotkanie Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego z rolnikami południa Dolnego Śląska. 06.02.2019 Świdnica. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


O rolnictwie i rozwoju wsi w regionie Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozmawiał dziś z władzami województwa oraz przedstawicielami rolników w Świdnicy i Głogowie. Tymczasem w Warszawie trwał  protest rolników. Przed Pałacem Prezydenckim pojawiło się co najmniej tysiąc osób.

W Świdnicy, podczas spotkania z rolnikami, minister Ardanowski mówił o tym, że Dolny Śląsk to region o ogromnym potencjale rolniczym. Przedstawiał politykę rolną Prawa i Sprawiedliwości. Zwrócił uwagę na konieczność odbudowy kontaktów rolnictwa z przetwórstwem czy samoorganizacji rolników w spółdzielnie przetwórcze. Minister zachęcał by rolnicy likwidowali kolejne ogniwa, pośredników pomiędzy nimi, a konsumentem. Zapowiedział także stworzenie specjalnej giełdy, która będzie obiektywnie ustalać ceny produktów i kojarzyć sprzedawców z kupującymi.

Dolny Śląsk powinien wykorzystać, zdaniem ministra, tak zwany program białkowy, bo warunki w regionie sprzyjają uprawie.. soi. Kończą się także prace nad polityką górską, dotyczącą trudniejszych obszarów. Resort widzi proces wycofywania się rolnictwa z gór i chce tę tendencję zatrzymać. Ardanowski zapowiedział, wprowadzenie  środków, by rolnictwo w górach się opłacało, a rolnicy mogli liczyć na wsparcie.

REKLAMA

Po spotkaniu we Wrocławiu minister Ardanowski spotkał się z rolnikami w Świdnicy i Głogowie. Co ciekawe, choć początkowo poinformowano, że pierwsze spotkanie będzie otwarte, to nasz reporter miał problem z wejściem na nie, bo nie był.. na przygotowanej liście. W tym samym czasie przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie trwała demonstracja rolników z całej Polski. Uczestnicy domagali się zmiany organizacji handlu w Polsce i polityki międzynarodowej, uwzględniającej interesy rolnictwa.

Rolnicy są w całej Polsce. Dzisiaj się spotykam też nie z krasnoludkami tylko z rolnikami na Dolnym Śląsku. Część rolników oczywiście protestuje. I chcę Państwa upewnić, że bardzo poważnie traktuję wszystkie wystąpienia w szczególności rolników, moich kolegów.

Jestem jednym z nich. Ja nie jestem urzędnikiem oddelegowanym do spraw wiejskim, tylko jestem rolnikiem, który z niezbadanych wyroków opatrzności został ministrem. Jestem człowiekiem Solidarności i całe życie walczyłem o to, żeby ludzie mogli protestować, żeby mogli swoje racje w sposób taki, jaki uważają za słuszny wyartykułować – tak do trwającego kilkaset kilometrów dalej protestu odniósł się minister Ardanowski.

Dodał, że jego zdaniem to akcja polityczna.

Nie mam jakiś szczególnych złudzeń. Jest to realizacja projektu politycznego. Zbudowania nowej organizacji, zresztą liderzy tego nie ukrywają, projektu politycznego, który ma stworzyć organizację mocniejszą niż wszystkie partie polityczne w Polsce, a władze, nie tylko taka szara myszka, jak ja minister, ale również premier, prezydent mają słuchać i wykonywać polecenia tej organizacji.

Jest to daleko idąca megalomania, która również wynika zapewne z nieznajomości procedur zarządzania rolnictwem, kompletnej ignorancji w zakresie podziału kompetencji między Unią Europejską, władzami Unii Europejskiej, a Polską – mówił Ardanowski.

Spotkanie Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego z rolnikami południa Dolnego Śląska. 06.02.2019 Świdnica. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Spotkanie Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego z rolnikami południa Dolnego Śląska. 06.02.2019 Świdnica. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 6 lutego 2019 18:56
`